Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Pilne: Izba Lordów wprowadziła 3 poprawki do umowy brexitowej, jedna jest istotna dla Polaków chcących pozostać w UK
Pilne: Izba Lordów wprowadziła 3 poprawki do umowy brexitowej, jedna jest istotna dla Polaków chcących pozostać w UK

Izba Lordów, która debatuje nad umową brexitową wynegocjowaną przez Borisa Johnsona, wprowadziła do niej 3 poprawki.

Oznacza to, że umowa będzie musiała wrócić do Izby Gmin, jednak biorąc pod uwagę to, że Boris Johnson ma większość w parlamencie, wszystkie poprawki mogą zostać odrzucone.

Pierwsza poprawka dotyczyła praw obywateli UE legalnie przebywających w Wielkiej Brytanii po Brexicie.


Izba Lordów poparła poprawkę pozwalającą obywatelom UE na fizyczny dowód ich statusu. Ta poprawka została przyjęta przez głosowanie - 270 do 229 głosów.

Przypomnijmy, że wcześniej również eurodeputowani przyjęli rezolucję, w której wyrazili szczególne zaniepokojenie w związku z podejściem brytyjskiego rządu do wniosków tych osób, które chcą pozostać w UK.

Jeden z głównych problemów, na który wskazał parlament to brak fizycznych dowodów pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

"Obywatele UE-27 mieszkający w Zjednoczonym Królestwie uzyskaliby większą pewność i poczucie bezpieczeństwa, gdyby otrzymali fizyczny dokument poświadczający ich prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie po upływie okresu przejściowego" - czytamy w dokumencie przegłosowanym przez PE.

W rezolucji zauważono, że brak fizycznego dowodu poświadczającego prawo pobytu w UK zwiększy tylko ryzyko dyskryminacji obywateli Unii Europejskiej ze strony przyszłych pracodawców i właścicieli nieruchomości.

Będą oni mogli bowiem unikać dodatkowego obciążenia administracyjnego związanego z internetową weryfikacją statusu osoby osiedlonej lub obawiać się ze zatrudnią kogoś niezgodnie z prawem.


Sytuacja ta spowoduje, że pracodawcy będą inaczej podchodzić do Brytyjczyków, a inaczej do osiedlonych obywateli UE.

Druga poprawka została wprowadzona przez Izbę Lordów w celu usunięcia uprawnień ministrów do decydowania, które sądy powinny mieć uprawnienia do odstąpienia od wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Trzecia poprawka ma umożliwić przekazanie spraw do Sądu Najwyższego w celu podjęcia decyzji o odstąpieniu od orzecznictwa UE.

wtorek, 21 stycznia 2020 10:45
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Auto stanęło w płomieniach na autostradzie M3
  Czytaj następny artykuł:
15-latek dźgnięty nożem na ulicy w Sparkbrook