Zaloguj się Załóż konto

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki — poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki — poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Rząd przyjął dziś zalecenie Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zezwolić na stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca — powiedział Matt Hancock.

Podkreślił, że dzięki temu jego kraj ma szansę na wyjście do wiosny z pandemii koronawirusa.


Wielka Brytania zamówiła już 100 milionów dawek szczepionki, wystarczającą do zaszczepienia 50 milionów ludzi, co znacznie przyspieszy walkę Wielkiej Brytanii z epidemią.

Według brytyjskich mediów masowe szczepienia mają się rozpocząć od 4 stycznia.

Wielka Brytania również jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do stosowania szczepionkę firm Pfizer i BioNTech.

Do tej pory pierwszą dawkę tej szczepionki otrzymało 616 933 osób.

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji, ponieważ nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze.


Brytyjczycy mają w planach podanie jak największej liczbie osób pierwszej dawki szczepionki. W pierwszej kolejności otrzymają ją osoby znajdujące się w grupie ryzyka.

Jak przekazała Reutersowi AstraZeneca, w procesie powstania szczepionki na koronawirusa tej firmy wykorzystano linię komórkową pochodzącą z nerki płodu poronionego w 1973 roku. W końcowym produkcie te komórki natomiast nie występują.

Do szczepionki odniósł się kościół katolicki w Polsce, który stwierdził, że każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeżeli nie są dostępne inne szczepionki niebudzące takich zastrzeżeń.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejki karetek przed szpitalem w Birmingham. „W szpitalu nie ma miejsc”
 Czytaj następny artykuł:
53 tys. zakażeń w Wielkiej Brytanii. Czeka nas kolejny lockdown?