Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polska trafi na zieloną listę podróży w Wielkiej Brytanii?

Mosty w Stańczykach
Minister transportu Grant Shapps ma dziś ogłosić zmiany w brytyjskim systemie podróży nazywanym sygnalizacją świetlną.

Brytyjskie media spekulują, ile krajów może zostać dodanych do zielonej listy.


Prawdopodobnie trafią na nie Malta i Baleary. Czy na zieloną listę trafi też Polska?

Według danych przeanalizowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Our World in Data niewiele krajów powinno zostać dziś dodanych na zieloną listę.

Należą do nich Stany Zjednoczone, Chorwacja, Kanada, Włochy, Niemcy, Baleary, Meksyk, Jamajka, Finlandia, Polska, Maroko, Malta, Barbados i Grenada.

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa też zmianę zasad dotyczących podróżowania do krajów z bursztynowej listy dla osób w pełni zaszczepionych.

Jednak podróże zagraniczne bez kwarantanny po powrocie mają być dozwolone tylko dla tych, którzy otrzymali dwie szczepionki.


Wprowadzenie nowych zasad oznaczałoby również że osoby podwójnie zaszczepione mogłyby podróżować do Polski bez odbywania kwarantanny w obu krajach.

Natomiast dodanie Polski do zielonej listy ułatwiłoby powrót do Wielkiej Brytanii nie tylko dla osób zaszczepionych, ale też dla osób, które nie przyjęły szczepionki.

Niezaszczepione osoby będą niestety musiały odbyć kwarantannę w Polsce.

Polski rząd wprowadził nowe rozporządzenie zgodnie, z którym od wczoraj, osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą musiały odbyć przymusową kwarantannę.


Z kwarantanny będzie zwalniać jedynie negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż po tygodniu po przekroczeniu polskiej granicy, w przypadku niewykonania testu kwarantanna będzie trwać przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Z kwarantanny będą zwolnione tylko osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Pełne szczepienie w Unii Europejskiej będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Dyżur Konsularny dla osób bez statusu osoby osiedlonej
 Czytaj następny artykuł:
Najwięcej zakażeń koronawirusem od 4 miesięcy. Prawie 80 procent więcej niż w zeszłym tygodniu