Wiadomości
Zorza polarna może dziś rozświetlić niebo nad Wielką Brytanią
Od kilku dni na Słońcu dochodzi do rozbłysków, którym towarzyszą koronalne wyrzuty masy.
Wyliczenia wskazują na to, że plazma dotrze do Ziemi, co może stworzyć okazję do obserwacji kolorowych świateł na niebie.
Centra pogody przewidują, że ziemska jonosfera musi poradzić sobie z silną burzą elektromagnetyczną, która w pięciostopniowej skali osiąga poziom G3.
W piątek, 1 kwietnia możemy spodziewać się słabszych ataków wiatru słonecznego, bo na poziomie G2.
Powoduje to dużą aktywność jonosfery, jednak niegroźną i powszechnie dostrzegalną tylko w formie pięknej zorzy polarnej.
Burza elektromagnetyczna rozpoczęła się we wczesnych godzinach czwartkowego ranka, kiedy większość północnych obszarów Wielkiej Brytanii znajdowała się pod chmurami, ale jest szansa, że zorzę polarną zobaczymy w piątkową noc.
Zorza polarna to zjawisko świetlne w postaci barwnych pasm widocznych na niebie, najczęściej występuje w okolicach podbiegunowych.
Zobacz też:
Seria ostatnich rozbłysków na Słońcu i naładowane cząstki fali uderzeniowej wywołują jednak tak silną jonizację, że tym razem wstęgi na niebie mogą być widoczne również w Wielkiej Brytanii.
Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do obserwacji zorzy, warto wybrać się w zaciemnione miejsce, z dala od źródeł światła i uzbroić się w cierpliwość.
Enhanced geomagnetic activity means there's a chance of #Aurora Borealis sightings in parts of the UK tonight
As ever, your chances are highest the further north you are, but sightings of the #NorthernLights are possible as far south as northern England, given clear skies pic.twitter.com/TZ74CqVLtu
— Met Office (@metoffice) March 31, 2022
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.