Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ograniczenie lotów w Polsce dotknie tanie linie lotnicze. Ryanair już złożył skargę do KE

Tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały, że we wtorek złożyły skargę na rozporządzenie polskiego rządu dotyczące ograniczenia lotów.

Linie lotnicze złożyły skargę na polski rząd do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdyż zarzucają władzom faworyzowanie krajowego przewoźnika — PLL LOT-u.

Według Irlandzkiego przewoźnika przepisy „przyznają pierwszeństwo LOT-owi i jego klientom na Lotnisku Chopina w Warszawie przed pasażerami Ryanaira na lotnisku Warszawa-Modlin”.


W ocenie Ryanaira „polski premier arbitralnie wybrał 32 kierunki obsługiwane z Warszawy, aby dać im priorytet w przypadku spodziewanego załamania przepustowości” od 1 maja.

Zdaniem dyrektora generalnego Ryanair Michaela O'Leary'ego polski rząd najpierw doprowadził do sporu płacowego z kontrolerami ruchu lotniczego w Warszawie, „a teraz okazał całkowitą pogardę dla pasażerów Ryanaira, wybierając ochronę nieistotnych tras LOT-u do Berlina, Wilna, Szczecina, Rzeszowa i innych pobliskich miejsc, kosztem ważnych tras, które obsługuje Ryanair, takich jak Sztokholm i Mediolan”.

Zobacz też:


O'Leary powiedział, że jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to przez cały maj „ponad 300 tysięcy klientów Ryanaira będzie się musiało liczyć z odwołanymi lotami”.

Według taniego przewoźnika linie lotnicze stoją przed groźbą likwidacji 55 z 57 tras do Warszawy.

W niedzielę 1 maja 2022 roku w Polsce wejdzie w życie rozporządzenie, które ogranicza dostępność służb żeglugi powietrznej oraz obniża pojemność lotnisk w Modlinie, oraz na lotnisku Chopina w Warszawie.


25 kwietnia wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń w ruchu lotniczym.

Rozporządzenie to możliwość zmniejszenia liczby operacji lotniczych z i na warszawskie lotniska.

Wynika z niego, że loty będą mogły odbywać się tylko w godzinach od 9:30 do 17:00.

Warszawskie Lotnisko Chopina będzie działało w maju od godz. 9.30 do 17 - wynika z opublikowanego w poniedziałek wieczorem rozporządzenia rządu "w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym".

Rozporządzenie ograniczające ruch lotniczy to pokłosie kryzysu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jego efektem jest spodziewane z końcem kwietnia odejście z PAŻP nawet 80 procent kontrolerów zbliżania z lotniska na warszawskim Okęciu, a także kontrolerów obszaru odpowiadających za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad całą Polską. Jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, 1 maja zatrudnionych w PAŻP będzie o 30 procent kontrolerów mniej niż jeszcze w marcu.


W opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniu czytamy, że "w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze" oraz "obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa (…) wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych".

W ramach pierwszeństwa operacje lotnicze będą "wykonywane z lotnisk i na lotniska" w następującej kolejności:

Londyn - Heathrow (EGLL); Londyn - Luton (EGGW); Londyn - Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

W rozporządzeniu zastrzeżono, że „w przypadku gdy będzie istniała możliwość wykonania operacji lotniczych” wykraczających poza wymienione wyżej bez „przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa”, na Lotnisku Chopina mogą być też wykonywane operacje lotnicze z innych lotnisk, a prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego – jak zaznaczono – ma ogłosić wykaz przewoźników lotniczych i obsługiwanych przez nich tras.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja z wyjątkiem decyzji prezesa ULC wchodzącej z dniem ogłoszenia i traci moc 31 maja 2022 r.

Źrodło:x-news

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zadźgał włamywacza na śmierć. Wcześniej obserwował go przez kamerę
 Czytaj następny artykuł:
Ponad połowa mieszkańców UK obawia się, że nie będzie ich stać na rachunki