Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, easyJet, BA: Lista linii lotniczych i miejsc, w których odbędą się strajki i zakłócenia latem

Na lotniskach w Wielkiej Brytanii ciągle trwa chaos, a latem zapowiadane jest wiele strajków w europejskich i brytyjskich liniach lotniczych.

Setki pracowników British Airways (BA) na lotnisku Heathrow zagłosowało za strajkiem latem w toczącym się sporze o płace.


Związki powiedziały, że akcja była spowodowana 10-procentową obniżką płac nałożoną w szczycie pandemii, która nie została przywrócona.

Strajki latem mogą spowodować jeszcze większe zakłócenia w podróżach, ponieważ akcje protestacyjne odbędą się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w całej Europie.

Pracownicy Ryanair strajkują w całej Europie z powodu trwającego sporu o płace i warunki pracy.

Obecna akcja protestacyjna nie ma wpływu na pracowników w Wielkiej Brytanii, ale mocno wpłynie na główne miejsca wypoczynku brytyjskich turystów.

Pracownicy Ryanaira strajkowali w Belgii i Portugalii od 24 do 26 czerwca, we Francji od 25 do 26 czerwca, we Włoszech 25 czerwca, a w Hiszpanii od 24 do 26 czerwca 30 czerwca i ponownie będą strajkować 1 i 2 lipca.

Hiszpańska załoga pokładowa easyJet zaplanowała strajki w Hiszpanii na od 1 do 3 lipca.


Oczekuje się, że pracownicy zastrajkują ponownie od 15 do 17 lipca, a trzeci strajk ma nastąpić od 29 do 31 lipca.

Niemiecki flagowy przewoźnik Lufthansa odwoła w lipcu do 1000 lotów w piątki, soboty i niedziele.

Wynika to z ciągłych braków kadrowych, a nie z akcji strajkowej.

Od 1 lipca do 30 sierpnia Gatwick pogrąży się w chaosie, ponieważ odloty zostaną ograniczone w szczycie sezonu letniego.

Liczba codziennych lotów z ruchliwego lotniska w Londynie zostanie ograniczona do 825 dziennie w lipcu i 850 w sierpniu, w porównaniu ze zgłoszonymi 900 lotami dziennie w tym samym okresie w poprzednich latach.

Ograniczenie to spowoduje odwołanie do 10 000 lotów.

Oczekuje się, że easyJet będzie najbardziej dotkniętą linią lotniczą, a rzecznik powiedział: „W odpowiedzi na te ograniczenia i w celu budowania dodatkowej odporności, easyJet aktywnie konsoliduje wiele lotów na dotkniętych lotniskach”.


Osoby podróżujące do Polski powinny też wziąć pod uwagę, że 10 lipca kończy się tymczasowe porozumienie, które zawarli kontrolerzy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Spór, który doprowadził do zmiany prezesa PAŻP, trwa od miesięcy. Kontrolerzy deklarują, że bez całkowitej zgody nie wycofają wniosków o odejście z pracy.

Zobacz też:


27 maja ogłosili, że w kwestiach regulaminu wynagrodzeń i regulaminu pracy osiągnęli zgodę, ale czekają jeszcze na akceptację innych związków zawodowych i ministra infrastruktury.

Teraz najwyraźniej wskazują, że to porozumienie się rozsypuje, a jeśli sytuacja się nie zmieni, trzeba będzie zmienić trasę 300 z 700 lotów nad polską przestrzenią powietrzną.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Działaczka na rzecz walki z rakiem, Deborah James, zmarła w wieku 40 lat
 Czytaj następny artykuł:
Szef Ryanair: Brytyjczycy nie chcą pracować jako bagażowi, dlatego brakuje personelu na lotniskach