Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Banknoty stracą ważność za 30 dni. Sprawdź, jak je wymienić

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub byłeś niedawno na Wyspach i masz w portfelu banknoty o nominałach 20 i 50 funtów, to powinieneś im się dokładnie przyjrzeć.

Bank Anglii wycofuje papierowe banknoty 20-funtowe i 50-funtowe z obiegu, co oznacza, że nie będzie można nimi płacić, gdy nadejdzie październik.

Już najlepiej status prawnego środka płatniczego stracą papierowe banknoty z wizerunkiem Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona.


Aby zachować wartość swoich pieniędzy, najlepiej wydać je przed upływem tego terminu lub wymienić je za pośrednictwem Banku.

Po upływie tego terminu nie będzie można nimi płacić w zamian za produkty i usługi w sklepach.

Jednak Bank of England pozwoli na wymianę tych banknotów w placówkach bankowych.

Starsze banknoty najlepiej wydać albo wymienić do 30 września 2022 roku.

Można je zdeponować w banku — przy późniejszym pobieraniu środków z konta, otrzymamy już nowszą wersję banknotów.

Wymiany można również dokonać w placówkach brytyjskiej poczty oraz w kasie Banku Anglii.

Banknoty można też wysłać pocztą, jednak wiąże się to z ryzykiem w razie utraty przesyłki. Dlatego warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie paczki.


Jeśli wybierzemy taką formę wymiany pieniędzy, powinniśmy je wysłać na adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH.

Można poprosić też o zwrot środków na zagraniczne konto, jednak może się to wiązać z tym ze bank pobierze dodatkową opłatę.

Jeśli wybierzemy drogę pocztową powinniśmy do przesyłki dołączyć dane do przelewu (BIC/SWIFT, IBAN i numer konta bankowego).

Bank Anglii przypomina, że płatność może być dokonana tylko na konta, które akceptują funty brytyjskie.

W związku ze zmianą bardzo dużo kantorów w Polsce już nie przyjmuje papierowych banknotów o nominałach 20 funtów i 50 funtów.

Warto o tym pamiętać, jeśli jedzie się do Polski na wakacje lub mieszka się w Polsce jest się w posiadaniu takich pieniędzy.

To czy kantor przyjmie papierowe banknoty z Wielkiej Brytanii, jest zależne tylko od polityki sieci kantorów.


W wielu mniejszych miastach już na początku czerwca banknoty nie były przyjmowane zarówno przez kantory, jak i polskie banki oferujące wymianę walut.

Jednak w kantorach w większych miastach, np. w Sopocie można było je wymienić bez problemu.

Papierowe banknoty są zastępowane banknotami polimerowymi, które zostały okrzyknięte „najbezpieczniejszymi jak dotąd banknotami”.

Chociaż Wielka Brytania stopniowo zastępuje banknoty papierowe nowszą wersją polimerową, to w obiegu pozostaje ponad 6 mld funtów papierowych banknotów z wizerunkiem Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta.

Papierowe pieniądze, które mają zostać wycofane, przedstawiają ekonomistę Adama Smitha na banknocie 20 funtów oraz partnerów biznesowych Jamesa Watta i Matthew Boultona na 50 funtach.

Nowy banknot 20-funtowy przedstawia malarza JMW Turnera, a banknot 50-funtowy przedstawia znanego matematyka Alana Turinga.

Zobacz też:


Nowe banknoty polimerowe zostały wprowadzone do obiegu w 2020 roku, po sukcesie związanym z wymianą banknotów £5 i £10.

Banknoty polimerowe uważane są za trudniejsze do podrobienia, czystsze i bezpieczniejsze niż obecne banknoty, które są wykonane z papieru bawełnianego.


Ich żywotność ma być 2,5 roku dłuższa niż papierowych banknotów. Taki banknot może też przetrwać wypranie w pralce.

Zaczynają się topić w temperaturze 120 °C, więc należy sprawdzić kieszenie przez prasowaniem ubrań.

Na całym świecie ponad 20 krajów przyjęło banknoty z tworzyw sztucznych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Koniec z ograniczeniami prędkości do 70 mil na godzinę na autostradach w UK?
 Czytaj następny artykuł:
Banknoty 10 GBP warte tysiące. Sprawdź, czy masz je w portfelu