Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zakaz parkowania na chodnikach w całej Anglii. Samorządy wzywają rząd do podjęcia działań

Samorządy w Anglii domagają się wprowadzenia zakazu parkowania na chodnikach w celu zwiększenia bezpieczeństwa na ulicach, co jest odpowiedzią na problemy związane z „utrapieniem”, jakim jest parkowanie na chodnikach.

Stowarzyszenie Rządów Lokalnych (LGA) podkreśla, że obecnie samorządy nie posiadają wystarczających uprawnień, aby skutecznie zwalczać ten problem.


Z opublikowanego raportu wynika, że parkowanie na chodnikach stwarza zagrożenie zwłaszcza dla użytkowników wózków inwalidzkich, osób starszych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi, zmuszając ich do korzystania z jezdni.

Rząd przeprowadził konsultacje w sprawie nadania samorządom uprawnień do zakazu parkowania na chodnikach, które zakończyły się w listopadzie 2020 roku, jednak do tej pory nie ogłoszono żadnych decyzji.

Londyn jest obecnie jedynym obszarem w Anglii, gdzie parkowanie na chodnikach jest zakazane, a LGA apeluje do rządu o rozszerzenie tego zakazu na resztę kraju.

Zdaniem LGA, „nieodpowiedzialne parkowanie stanowi realne zagrożenie i potencjalne niebezpieczeństwo dla życia”.


Parkowanie na chodnikach może również uszkadzać nawierzchnię, tworząc zagrożenia dla pieszych i prowadząc do kosztownych napraw.

Raport został zlecony przez LGA i opracowany przez organizację charytatywną Sustrans oraz organizację praw osób niepełnosprawnych Transport for All.

Podkreśla on, że „długo oczekiwana” zmiana przepisów pomogłaby samorządom chronić osoby starsze i wrażliwe przed urazami.

Darren Rodwell, rzecznik LGA ds. transportu, stwierdził, że parkowanie na chodnikach jest jedną z najczęstszych skarg pieszych, ale samorządy poza Londynem nadal nie mają uprawnień potrzebnych do walki z tym problemem.


„Osoby wrażliwe i niepełnosprawne, w tym użytkownicy wózków inwalidzkich, a także rodzice z wózkami, są zmuszani do korzystania z jezdni z powodu nieodpowiedzialnego parkowania niektórych kierowców, co stanowi realne zagrożenie i potencjalne niebezpieczeństwo dla życia”.

Simon Williams, szef polityki w organizacji motoryzacyjnej RAC, stwierdził, że parkowanie na chodnikach jest „w najlepszym przypadku niewygodne, a w najgorszym niebezpieczne”.

Zamiast całkowitego zakazu, sugeruje, że bardziej efektywne byłoby nadanie lokalnym władzom uprawnień do egzekwowania przepisów w celu zapobiegania niepotrzebnym przeszkodom na chodnikach.


Miasto Edynburg stało się pierwszym w Szkocji, które wprowadziło zakaz parkowania na chodnikach 29 stycznia.

Ta inicjatywa podkreśla rosnącą świadomość problemów związanych z parkowaniem na chodnikach i potrzebę działań na szerszą skalę w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności przestrzeni publicznych dla wszystkich użytkowników.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pilne ostrzeżenie dla podróżnych z Wielkiej Brytanii posiadających czerwone paszporty
 Czytaj następny artykuł:
HMRC potwierdza wypłatę dodatku 299 GBP na konta bankowe