Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Anglia wprowadza dziś nowe przepisy dla właścicieli kotów. Grozi im kara do 500 funtów

Od dzisiaj miliony właścicieli kotów w Anglii muszą zaczipować swoje zwierzęta i zarejestrować je w bazie danych, w przeciwnym razie grozi im kara do 500 funtów.

Nowe przepisy dotyczą kotów w wieku 20 tygodni i starszych. Jednak spośród szacowanych dziewięciu milionów kotów domowych w kraju, aż 2,2 miliona nadal nie jest zaczipowanych, zgodnie z danymi organizacji charytatywnej Cats Protection.


Koszt zaczipowania kota przez weterynarza wynosi od 20 do 30 funtów. Około jedna czwarta właścicieli, którzy nie zaczipowali swoich kotów, tłumaczy, że ich zwierzę nie wychodzi na zewnątrz.

Około 14% twierdzi, że ich kot jest zidentyfikowany za pomocą obroży. Właściciele, którzy nie zaczipują swojego zwierzęcia, będą mieli 21 dni na wszczepienie czipa lub staną przed karą finansową.

Dlaczego czipowanie jest ważne?

Obowiązkowe czipowanie ma na celu ułatwienie odnajdywania zaginionych lub bezdomnych kotów i zwracania ich właścicielom.

Madison Rogers, szefowa ds. polityki, kampanii i relacji rządowych w Cats Protection, podkreśla, że wielu właścicieli nie wierzy, że kiedykolwiek stracą swojego kota.

„W zeszłym roku 115 000 kotów domowych w Anglii zaginęło i nigdy nie wróciło do domu. Koty są zwinne i niezwykle zręczne, mogą łatwo wymknąć się niezauważone” – mówi Rogers.

Nutmeg, kot należący do Sandry Sinclair, nauczycielki z Tooting w południowo-zachodnim Londynie, został znaleziony wędrujący po ulicach Ascot w Berkshire, 30 mil od domu.


Zwierzę zostało zidentyfikowane dzięki czipowi i wróciło do swojej rodziny.

Alice Potter, ekspert ds. dobrostanu kotów w RSPCA, zauważa, że „na nasze ręce trafiają koty, które niestety nie są zaczipowane i mogą nigdy nie wrócić do swoich właścicieli”.

Średnio 11% wszystkich kotów przyjętych przez RSPCA nie jest zaczipowanych.


Zmiana przepisów ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt. „Widzieliśmy niezliczone historie kotów, które dzięki małemu czipowi zostały ponownie połączone ze swoimi właścicielami” – podsumowuje Potter.

Nowe przepisy mają przynieść korzyści zarówno zwierzętom, jak i ich właścicielom, zmniejszając liczbę zaginionych i bezdomnych kotów oraz ułatwiając ich szybki powrót do domu.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie lotnisko wydaje pilne ostrzeżenie dla wszystkich podróżnych
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania przygotowuje się na „mega falę upałów” w nadchodzących dniach