Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Uwielbiają polskich pracowników: tani i solidni

Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany, podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Raport przygotowano we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą Brytyjską. Opracowały go dr Joanna Fomina z Polskiej Akademii Nauk, współpracująca z Fundacją im. Batorego, oraz Justyna Frelak z ISP. Jego wyniki przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w ambasadzie.



- Im więcej o sobie wiemy, tym lepiej się rozumiemy - mówił ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd. Przypomniał, że pierwsza fala emigracji Polaków na Wyspy Brytyjskie miała miejsce po wojnie, zwrócił jednak uwagę, że miała zupełnie inny charakter niż współczesne migracje. - W czasach mojej babci emigracja oznaczała zmianę życia, była na zawsze. Dziś jesteśmy bardziej mobilni. Czasem Polakowi z Gdańska łatwiej dostać się do Nottingham niż do Warszawy - podkreślił.

Prezes ISP dr Jacek Kucharczyk przekonywał, że fala emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii, która miała miejsce po 2004 r. - naszym wstąpieniu do UE i otwarciu brytyjskiego rynku pracy, miała wielki wpływ na postrzeganie Polski i Polaków na Wyspach. Wcześniejsze badania prowadzone przez ISP pokazywały, że zarówno Brytyjczycy, jak i przedstawiciele innych państw UE niewiele o nas wiedzieli.

Jak wynika z raportu, obecnie ponad połowa Brytyjczyków (53%) miała jakieś kontakty z Polakami. 59% z nich ma znajomych wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a 45% pracuje z Polakami.

Badanie pokazało, że Brytyjczycy są otwarci na Polaków w sferze kontaktów osobistych, więcej dystansu mają, jeśli chodzi o sferę instytucjonalną i polityczną. Nie mają nic przeciwko polskim turystom (93%), przyjaźni z Polakami (70%), polskim sąsiadom (69%) ani pracy z Polakiem (67%), choć niekoniecznie w roli szefa (zgodziłoby się na to 53% respondentów, ale 27% byłoby temu przeciwnych). Ponad połowa badanych (58%) zgodziłaby się na małżeństwo swojego dziecka z Polakiem lub Polką.

Jednak już mniej niż połowa (47%) zgodziłaby się, aby Polak zamieszkał w Wielkiej Brytanii na stałe, a ok. jedna trzecia (32%) byłaby temu przeciwna. Jeszcze mniej Brytyjczyków zgodziłoby się na przyznanie obywatelstwa - 39%(tyle samo byłoby przeciw). Brytyjczycy niechętnie widzieliby też Polaków w roli radnych - zgodziłoby się na to 38% badanych, 43% byłoby przeciwnych.

Typowy polski imigrant to pracownik niewykwalifikowany - uważa tak 75% Brytyjczyków. Jednak praca Polaków cieszy się uznaniem pracodawców; 70% z nich jest nią usatysfakcjonowanych, polscy pracownicy mają opinię solidnych i rzetelnych. Jednak blisko 60% badanych twierdzi, że zabierają oni pracę Brytyjczykom. Z drugiej strony prace, których podejmują się Polacy, nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wysp.

Jednak - jak wynika z raportu - wizerunek Polaków i Polski jest w Wielkiej Brytanii pozytywny. Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że otwarcie rynku pracy było dobrą decyzją, a Polacy dobrze pasują do społeczeństwa brytyjskiego.

- Polska postrzegana jest jako kraj demokratyczny, respektujący prawa obywatelskie - podkreśliła Justyna Frelak. Wielu Brytyjczyków uważa jednak, że Polska jest krajem nadmiernie zbiurokratyzowanym (35%), skorumpowanym (31%), o zbyt dużych wpływach Kościoła katolickiego (31%).

Autorki raportu uznały, że Polacy na Wyspach są dobrymi ambasadorami swojego kraju, a wpływ imigrantów na postrzeganie kraju powinien zostać uwzględniony w polskiej dyplomacji.

Badania, w oparciu o które powstał raport, przeprowadzono w 2010 r., na prośbie 1029 Brytyjczyków.

Źródło: wp.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Inwestycja BMW
 Czytaj następny artykuł:
Język i różnice kulturowe hamują integrację Polaków z Brytyjczykami