Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost cen za wodę w Wielkiej Brytanii: rachunki wzrosną o więcej niż 94 GBP

Ceny wody w Wielkiej Brytanii wzrosną bardziej, niż przewidywano, co wywołuje zaniepokojenie wśród konsumentów.

Jak dowiaduje się BBC, regulator rynku, Ofwat, zamierza pozwolić na wyższe podwyżki rachunków, aby pokryć rosnące koszty i zaplanowane inwestycje.


Wstępnie, Ofwat zaproponował wzrost o £94 w ciągu pięciu lat, co miało się rozłożyć na dodatkowe £19 rocznie w okresie 2025-2030, co dawało wzrost o 21%.

Jednak obecnie regulator przygotowuje się na jeszcze wyższe podwyżki, których ostateczny kształt poznamy pod koniec roku.

Reforma sektora wodociągowego na horyzoncie

W najbliższych dniach brytyjski rząd ma ogłosić plan największej reformy branży wodociągowej od czasu jej prywatyzacji pod koniec lat 80.

Celem jest ochrona konsumentów przed nadmiernymi podwyżkami, a jednocześnie zapewnienie finansowania na inwestycje w infrastrukturę wodociągową.


Konieczność inwestycji wynika z rosnącej populacji, wpływu zmian klimatycznych oraz starzejącej się infrastruktury wodnej.

Zróżnicowanie podwyżek w zależności od regionu

W lipcu Ofwat zaproponował różne wzrosty rachunków, w zależności od firmy wodociągowej.

Największy wzrost, wynoszący 44%, dotyczył Southern Water, podczas gdy najmniejszy, 6%, miał dotyczyć Affinity Water.

Z kolei Thames Water, największa firma wodociągowa w kraju, miała uzyskać zgodę na podwyżkę o 23%, jednak firma oświadczyła, że potrzebuje wzrostu o 59%, aby utrzymać bieżącą działalność.


W czerwcu tego roku akcjonariusze Thames Water odmówili dostarczenia obiecanych funduszy, twierdząc, że na poziomie proponowanych rachunków nie da się osiągnąć zysków.

Jednym z powodów, dla których Ofwat rozważa wyższe podwyżki, są rosnące koszty finansowania.

Niezadowolenie konsumentów i potrzeba reformy

Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy są niezadowoleni z obecnej sytuacji w sektorze wodociągowym.

Klienci są zaniepokojeni rosnącymi rachunkami oraz zanieczyszczeniami i wyciekami, które dotknęły niektóre regiony.

Z kolei inwestorzy uważają, że obecne rachunki są zbyt niskie, by zapewnić niezbędne środki na inwestycje potrzebne do modernizacji infrastruktury.


W wyniku tej sytuacji wiele firm wodociągowych znalazło się w tzw. spirali śmierci – są karane za wycieki ścieków i zanieczyszczenia, a jednocześnie mają coraz mniej środków na naprawy, co prowadzi do dalszych kar. Firmy te również spotkały się z krytyką za wysokie dywidendy i wynagrodzenia dla kierownictwa, podczas gdy poziom usług ulegał pogorszeniu.

Nowa komisja doradcza jako krok w stronę lepszej przyszłości

W środę ma zostać ogłoszone powstanie nowej, niezależnej komisji, której zadaniem będzie doradzenie rządowi w zakresie reformy sektora wodociągowego.

Komisja ma na celu poprawę wydajności firm wodociągowych oraz pozyskanie nowych inwestycji.

W skład komisji mają wejść różnorodne grupy interesariuszy, w tym klienci, organizacje ekologiczne, inwestorzy i inżynierowie, co zapewni wiele opinii.


Regulator Ofwat z zadowoleniem przyjął plan utworzenia nowej komisji, uznając to za odpowiedź na szeroko panujące niezadowolenie z obecnych regulacji branży.

Krytycy twierdzą, że Ofwat nie znalazł odpowiedniego balansu pomiędzy utrzymaniem niskich rachunków a zachętą do inwestycji w infrastrukturę wodną.

Nowa komisja nie przedstawi swoich wyników przed końcem tego roku, kiedy to Ofwat ma ogłosić ostateczną decyzję w sprawie wysokości podwyżek rachunków.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania podnosi podatki – podatek od zakupu domu wzrośnie do 4 669 GBP w 2025 roku
 Czytaj następny artykuł:
Zderzenie pociągów w Wielkiej Brytanii: jeden zabity, 15 osób w szpitalu