Zaloguj się Załóż konto

Ostrzeżenie dla pracowników w Wielkiej Brytanii. Gospodarka zwalnia, a miejsc pracy ubywa

Ostrzeżenie dla pracowników w Wielkiej Brytanii. Gospodarka zwalnia, a miejsc pracy ubywa Mimo rosnących płac w Wielkiej Brytanii, rynek pracy wykazuje oznaki osłabienia, co budzi niepokój ekonomistów.

W Wielkiej Brytanii pojawiły się obawy ekonomistów dotyczące rosnącego bezrobocia i spowolnienia gospodarczego, mimo że dane pokazują wzrost wynagrodzeń w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Eksperci przestrzegają, że dobra passa w zakresie zarobków może być złudna, ponieważ rynek pracy wykazuje niepokojące oznaki osłabienia – spada liczba dostępnych wakatów, a zatrudnienie utrzymuje się na niezmienionym poziomie.

Wszystko to dzieje się na kilka tygodni przed decyzją Banku Anglii w sprawie ewentualnego obniżenia stóp procentowych, które obecnie wynoszą 4,5%.

Wzrost płac nie idzie w parze z poprawą sytuacji na rynku pracy

Z danych opublikowanych przez brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) wynika, że średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło o 5,9% w okresie trzech miesięcy do lutego 2025 roku.

Jest to taki sam poziom, jak w poprzednim kwartale, który i tak już był najwyższy od kwietnia 2024 roku.

Zobacz też:


Jednak pomimo pozytywnych informacji o płacach, dostępność miejsc pracy uległa pogorszeniu.

Liczba wakatów spadła poniżej poziomu sprzed pandemii – po raz pierwszy od 2020 roku. W okresie od stycznia do marca 2025 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano zaledwie 781 tys. wolnych stanowisk pracy.

Wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poziomie 4,4%, a stopa zatrudnienia osób w wieku 16–64 lata wyniosła 75,1%. Dla porównania Partia Pracy zadeklarowała wcześniej, że zamierza zwiększyć ten wskaźnik do 80%.

Obawy ekonomistów i prognozy na kolejne miesiące

Pomimo pozornej stabilizacji bezrobocia, ekonomiści ostrzegają przed zbyt optymistycznym odbiorem obecnych statystyk.


Matt Swannell, główny doradca ekonomiczny EY Item Club, zaznaczył, że dane ONS dotyczące bezrobocia należy traktować ostrożnie z uwagi na nadal istniejące wątpliwości co do ich dokładności.

Zwrócił również uwagę, że liczba osób zatrudnionych na listach płac (payrolled employees) spadła w tym samym czasie, a poziom zatrudnienia nie rośnie.

Dodatkowo nowa fala niepewności związanej z polityką gospodarczą i wyższymi taryfami celnymi nałożonymi przez USA może w dalszej części roku doprowadzić do spadku wzrostu PKB i zwiększenia bezrobocia.

Wzrost realnych płac wyprzedza inflację, ale przyszłość pozostaje niepewna

Z danych ONS wynika, że wzrost wynagrodzeń wyprzedził inflację o około 3%. Gdy uwzględnione zostaną premie, przeciętny wzrost wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii wyniósł 5,6% – zgodnie z przewidywaniami rynkowymi.

W lutym inflacja niespodziewanie spadła do poziomu 2,8%, m.in. dzięki obniżce cen odzieży i obuwia – po raz pierwszy od ponad trzech lat. Liz McKeown, dyrektor ds. statystyki gospodarczej w ONS, podkreśliła, że to właśnie sektor publiczny napędzał wzrost płac, który zyskał na sile po wdrożeniu wcześniejszych podwyżek.

Minimalna płaca nadal wspiera dynamikę wynagrodzeń

Monica George Michail z Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) stwierdziła, że ostatni wzrost płacy minimalnej i stawki „living wage” w kwietniu 2025 roku przyczyni się do utrzymania podwyższonego tempa wzrostu płac w krótkim okresie.

Jednocześnie zaznaczyła, że przy dużej niepewności co do przyszłości gospodarki i spowalniającej aktywności rekrutacyjnej presja płacowa prawdopodobnie będzie stopniowo malała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Birmingham pogrążone w śmieciach. Rozmowy o zakończeniu strajku śmieciarzy zerwane po fiasku negocjacji
 Czytaj następny artykuł:
Zarabiasz więcej? Zapłacisz więcej za prąd – Wielka Brytania szykuje rewolucję w rachunkach