Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Studia w Birmingham

Od 1 maja 2004 roku coraz więcej polskich studentów przybywa na Brytyjskich uczelniach. Posiadanie brytyjskiego dyplomu, jednego z najbardziej prestiżowych, daje znakomite perspektywy na przyszłość. Otwiera drogę do kariery nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W samym Birmingham znajdują się trzy uniwersytety i kilka college-ów, w których można odbyć kurs „higher education" zakończony dyplomem uniwersytetu.


dorota
Dorota, studentka ostatniego roku New Media na Birmingham City University wyjechała do Anglii do pracy, dopiero później postanowiła rozpocząć studia: „przypadek, nie miałam odwagi wrócić do Polski z powodów osobistych i postanowiłam zostać, a że zawsze lubiłam się uczyć to postanowiłam rozpocząć studia. Myślałam wówczas, że to mniejsze zło.... bardzo się myliłam, gdyż już w pierwszym tygodniu okazało się ze mój angielski jest dosyć kulawy jak na akademicki standard. Jakoś dotrwałam do końca pierwszego roku i uciekłam do mamy. Zostałam kilka miesięcy w Polsce, podszlifowałam angielski i wróciłam na drugi rok. Teraz jestem już na trzecim i pisze licencjat". Złożyła podania do sześciu różnych uniwersytetów, ale tylko Birmingham City University zaoferował jej bezwarunkowe przyjęcie.


ewa
Ewa, studentka pierwszego roku Multimedia Computing  na Aston University zdecydowała się na studia zagraniczne, gdyż uważa, że kwalifikacje, jakie zdobędzie na tej uczelni będą bardziej rozpoznawalne na świecie i otworzą jej drogę do kariery. „Chciałam studiować w USA, ale niestety studia tam okazały się za drogie, więc wybrałam Wielka Brytanię i drugie, co do wielkości miasto Birmingham". Złożyła podania na trzy uczelnie, na dwie z nich została przyjęta, aby dostać się na trzeci musiała by zdać egzamin wewnętrzny uniwersytetu. Ewa wybrała 4 letni „sandwich course", który oznacza, że na trzecim roku odbędzie roczną praktykę, gdzie będzie mogła zdobyć doświadczenie.


Przepustką na Brytyjską uczelnię jest certyfikat językowy na poziomie FC lub polska nowa matura, tylko jeżeli egzamin maturalny obejmował rozszerzony angielski. Organizacja, która zajmuje się łączeniem studenta z uczelnią to min. http://www.ucas.com/ lub http://www.educationuk.org. Na ich stronie można znaleźć kursy, złożyć podanie i śledzić jego przebieg. Cały proces rekrutacji odbywa się online lub drogę listową.

Studia za granicą jednak kosztują, kiedy Dorota trzy lata temu zaczynała, koszt roku akademickiego wynosił 1000 GBP. W tym roku Ewa musiała już zapłacić 3070 GBP. Można jednak i z tym sobie poradzić. Organizacja, która udziela informacje na temat dofinansowania, jakie studenci z EU mogą uzyskać studiując w Anglii http://www.direct.gov.uk/. Dorocie udało się uzyskać „grand student loan", czyli bezzwrotne dofinansowanie na naukę oraz w tym roku dostała darmowy przydział do domu studenta (czytaj: akademik). Ewa otrzymała „student loan company", czyli zwrotny kredyt na studia, który po ukończeniu nauki  musi spłacić jeśli znajdzie prace, gdzie zarobki jej przekroczą 15000 GBP rocznie (po 25 latach kredyt może być umorzony). Pomimo wsparcia finansowego, dziewczyny poświęcają swoje weekendy na dodatkową pracę.


Każdy Uniwersytet ma swój „student service", gdzie można uzyskać wszystkie informacje na temat pomocy finansowej, trudności w nauce, doszkalania języka lub nawet informacje gdzie można otrzymać wsparcie psychiczne. Dorota porównuje studia w Polsce ze studiami tutaj i stwierdza, że jednak tu jest łatwiej. Jest duży dostęp do materiałów, można liczyć na pomoc i wsparcie wykładowców - wystarczy tylko zapytać.


Dziewczynom udało się odnaleźć w nowym studenckim życiu, ale niestety nie tylko pomimo różnicy wieku, kultury, ale z powodu braku czasu nie mogę uczestniczyć w nim aktywnie. Jakie mają plany na przyszłość - wszystko zależy jak się życie potoczy.

Życzymy im i wszystkim polskim studentom wielu sukcesów oraz spełnienia zawodowego.



Wpisała:Bogunia
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Frankfurt Christmas Market
 Czytaj następny artykuł:
KONKURS - "Kiler" przyjeżdża do Wielkiej Brytanii