Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jedna czwarta wyrzucanego jedzenia nigdy nie została otwarta

Badania wykazują, że wyrzucamy rocznie tony jedzenia, które nigdy nie zostało nawet rozpakowane. Wielu z tych strat można by uniknąć.

Eksperci za taki stan rzeczy obwiniają niejasności związane z napisami „najlepiej spożyć przed” i „data przydatności do spożycia” promocje typu kup jeden drugi dostaniesz gratis oraz zanik podstawowych umiejętności kucharskich. Ponadto, jesteśmy ofiarami kultury, w której mamy poczucie, że zadbaliśmy o rodzinę dopiero wtedy, kiedy na talerzach pozostaną resztki.

Badania przeprowadzone przez rząd oraz Waste and Resources Action Programme (Wrap) na trzech tysiącach gospodarstw domowych w różnych częściach UK pokazują, że Brytyjczycy rocznie wyrzucają 7 milionów ton jedzenia. Niektóre z nich, jak kości, muszle czy torebki po herbacie to straty nie do uniknięcia. Jednak 4,2 mln ton z tego to jedzenie, które powinno było zostać spożyte. To sześć posiłków tygodniowo dla jednej rodziny i £700 oszczędności rocznie dla gospodarstwa domowego.

Co najbardziej szokujące, aż jedna czwarta tego jedzenia nigdy nie została rozpakowana. Sporo wyrzuca się całych ziemniaków – według Daily Mail 230 tysięcy ton trafia ze sklepu prosto do śmietnika. Podobny los spotyka 260 tys. ton gotowych sałatek i 240 tys. ton całych owoców, w tym 10.000 ton jabłek i co dziesiąty kupowany banan. Na śmietnik wyrzuca się też 46 tysięcy marchewek. Aż 60% kupionych pieczarek i pomidorów wyrzuca się w całości. To potwierdza zeszłoroczne badania, z których wynikało, że połowa jedzenia kupowanego w hipermarkecie i tak trafi do śmietnika.

Niedawno, kilka europejskich państw za dużą ilość marnowanego jedzenia oskarżyło niejasne napisy na opakowaniach. Podczas gdy „data przydatności do spożycia” („use-by date”) dotyczy bezpieczeństwa spożywania produktów, które łatwo się psują, jak np. mięso, to „najlepiej spożyć przed” („Best before date”) dotyczy najwyższej jakości jedzenia. Nie musi on oznaczać, że dany produkt po tej dacie nie nadaje się do spożycia, lecz jedynie to, że producent po tym terminie nie gwarantuje jego najwyższej jakości.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Lekarze usuwają tysiące pacjentów ze swoich list
 Czytaj następny artykuł:
South Birmingham Volleyball Club nawiązał współpracę z AWFiS