Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nie daj się wykorzystywać

W Wielkiej Brytanii niektórzy pracodawcy wykorzystują lęk pracowników przed utratą posady i łamią podstawowe prawa pracownicze. Na Wyspach działa jednak wiele organizacji, które pomagają poszkodowanym.

Mimo oznak polepszenia koniunktury Wielka Brytania wciąż jest w recesji. Powoli poprawia się sytuacja w sektorze bankowym, wzrasta produkcja oraz konsumpcja. Ożywił się również, tak ważny dla brytyjskiej gospodarki, rynek nieruchomości. Bezrobocie wciąż niestety rośnie. Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystują kryzys i niestabilną sytuację na rynku pracy, oferując gorsze warunki zatrudnienia. Warto wiedzieć, gdzie w takim przypadku udać się po pomoc i radę.



Biura skarg i zażaleń


Jeśli pracodawca łamie twoje prawa pracownicze, możesz dochodzić sprawiedliwości w kolegium do spraw zatrudnienia (Employment Tribunal). Skargę należy złożyć w ciągu trzech miesięcy od zajścia zdarzenia. W przypadku bezprawnego zwolnienia okres ten wydłuża się do sześciu miesięcy. Do biura kolegium najlepiej udać się osobiście, ale zażalenie można też wypełnić przez internet (www.employmenttribunals.gov.uk). Gdy pracodawca łamie prawo, nie wypłacając stawki minimalnej, najlepiej skorzystać z infolinii poświęconej Krajowej Płacy Minimalnej (National Minimum Wage Helpline) – 0845 6000 678. Jeśli natomiast jesteś zatrudniony przez agencję pośrednictwa pracy, która nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań (kwestie bezpieczeństwa pracy, problem z wynagrodzeniem, domaganie się dodatkowych opłat), skontaktuj się z Inspektoratem Standardów Biur Pośrednictwa Pracy (Employment Agency Standards Inspectorate) – 0845 955 51 05, (www.berr.gov.uk) , albo ze Zrzeszeniem Rekrutacji i Zatrudnienia (Recruitment and Employment Confederation) pod warunkiem, że agencja, dla której pracujesz, jest członkiem tego zrzeszenia (08453700732) – www.rec.uk.com .

Fachowa pomoc


Szeroki wachlarz porad oferuje także Biuro Porad Cywilnych (Citizens Advice Bureau). Doradcy CAB rozwiązują rozmaite problemy – od spraw konsumenckich i długów po zasiłki, sprawy związane z emigracją oraz zatrudnieniem. Uzyskasz tam nieodpłatną i fachową pomoc przy pisaniu skarg, wypełnianiu druków, a także przy negocjacjach z wierzycielami. Pracownicy biura mogą cię także reprezentować w sądzie. Sporo cennych informacji dotyczących prawa pracy można znaleźć na stronach internetowych Brytyjskich Związków Zawodowych (Trade Union Congress –TUC) – www.tuc.org.uk – dostępnych również w języku polskim. Jeszcze lepiej, zwłaszcza w czasie kryzysu, samemu zostać członkiem związku. W przypadku sporu z pracodawcą asystent związkowy pomoże ci uporać się z przepisami, skompletować niezbędne dokumenty oraz w ostateczności wystąpi jako twój reprezentant przed sądem pracy.

Stop dyskryminacji


W Wielkiej Brytanii kwestie związane z dyskryminacją religijną, płciową bądź rasową w pracy traktowane są niezwykle poważnie. Jeśli padłeś ofiarą dyskryminacji, nie wahaj się skorzystać z pomocy. W 2006 r. na miejsce wielu odrębnych organizacji powołano w Wielkiej Brytanii jedną wielką komisję, która przeciwdziała wszelkim formom dyskryminacji – Komisję ds. Równych Szans i Praw Człowieka (The Equality and Human Rights Commission). Z instytucją możesz się skontaktować pod numerem 0845 604 6610 lub za pośrednictwem strony internetowej www.equalityhumanrights.com . Sprawami dyskryminacji mniejszości seksualnych zajmuje się zaś organizacja LAGER (Lesbian and Gay Employment Rights) – 0 20 7704 8066 (tel. dla kobiet) bądź 020 7704 6066 (tel. dla mężczyzn).


TU ZNAJDZIESZ POMOC


Kolegium do spraw zatrudnienia (Employment Tribunal) – http://www.employmenttribunals.gov.uk/
Infolinia Krajowej Płacy Minimalnej (National Minimum Wage Helpline) – 0845 6000 678
Inspektorat Standardów Biur Pośrednictwa Pracy (Employment Agency Standards Inspectorate) – 0845 955 51 05, http://www.berr.gov.uk/
Zrzeszenie Rekrutacji i Zatrudnienia (Recruitment and Employment Confederation) – 08453700732, http://www.rec.uk.com/home
Brytyjskie Związki Zawodowe (Trade Union Congress –TUC) – http://www.tuc.org.uk/
Komisja ds. Równych Szans i Praw Człowieka (The Equality and Human Rights Commission) – 0845 604 6610, http://www.equalityhumanrights.com/
LAGER (Lesbian and Gay Employment Rights) – 0 20 7704 8066 (tel. dla kobiet) bądź 020 7704 6066 (tel. dla mężczyzn).

Radosław Zapałowski, Praca i Życie za Granicą index_01.jpg

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Straciła nogę, bo myśleli, że ma raka.
 Czytaj następny artykuł:
Porozmawiaj o swoich prawach