Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kiedy konsul musi pomóc Polakom za granicą?

W niedzielę wchodzą w życie przepisy nowej ustawy o prawie konsularnym. Nowa ustawa, w odróżnieniu od poprzedniej, precyzyjnie określa zakres pomocy konsularnej.

Konsul będzie miał obowiązek pomagać Polakom w przypadkach, gdy ulegną wypadkowi, znajdą się w szpitalu lub będą dyskryminowani w pracy. W przypadku gdy konsul dowie się, iż obywatele polscy są traktowani przez władze państwa przyjmującego w sposób noszący znamiona dyskryminacji lub niezgodny ze standardami praw człowieka, kon­sul ma być zo­bo­wią­za­ny do pod­ję­cia sto­sow­nych dzia­łań zgod­nych z pra­wem mię­dzy­na­ro­do­wym i pra­wem pań­stwa przyj­mu­ją­ce­go.

Poza zakresem pomocy konsula znajdzie się np. asysta w sprawach spadkowych.

„Z dniem 1 listopada 2015 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. z 2015 r., poz. 1274), z zastrzeżeniem art. 153 ustawy. Ustawa określa tryb powoływania konsula RP, funkcje konsularne, tryb postępowania przed konsulem, zasady pobierania opłat konsularnych oraz tryb powoływania konsula honorowego RP i jego funkcje. Wprowadza pojęcie "pomocy konsularnej", przez którą należy rozumieć pomoc udzielaną przez konsula obywatelowi RP, w szczególności w razie poważnego wypadku lub ciężkiej choroby, aresztowania lub zatrzymania tego obywatela polskiego, w aktu przemocy, którego ofiarą padł obywatel polski, w razie zgonu obywatela RP lub konieczności nagłego powrotu obywatela polskiego pozbawionego środków finansowych do Rzeczypospolitej Polskiej albo do państwa zamieszkania”.


Źródło: msz.gov
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Rosyjski samolot rozbił się w Egipcie
 Czytaj następny artykuł:
Najbardziej niebezpieczne show „Impossible” będzie można obejrzeć w Birmingham