Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

1 na 7 dzieci ma długotrwałe objawy COVID-19 kilka miesięcy po zakażeniu

Wyniki największego na świecie badania dotyczącego długiego Covid-19 u osób poniżej 18 roku życia pokazują, że niektórzy młodzi ludzie, którzy zarazili się koronawirusem, cierpieli przez kilka tygodni na bóle głowy i zmęczenie.

Badanie przeprowadzone przez University College London i Public Health England wykazało, że nawet jedno na siedmioro dzieci, które uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19 nadal walczyło z objawami nawet cztery miesiące później.


Według badania trzy lub więcej objawów po 15 tygodniach było dwukrotnie częstsze u dzieci, u których testy na obecność koronawirusa były dodatnie.

Badanie jest jednym z największych tego typu dotyczących występowania tak zwanego długiego COVID u dzieci.

Między styczniem a marcem naukowcy zbadali 3065 dzieci w wieku od 11 do 17 lat w Anglii, które miały pozytywne wyniki testu PCR, a także grupę kontrolną liczącą 3739 osób, u których w tym samym okresie wynik był ujemny.

Piętnaście tygodni później 14% dzieci, które uzyskały wynik pozytywny, zgłaszało trzy lub więcej objawów, takich jak niezwykłe zmęczenie lub bóle głowy, w porównaniu z zaledwie 7% grupy kontrolnej zgłaszającej takie objawy.


Chociaż badanie ujawniło, że 15 tygodni od zakażenia nawet 32 ​​000 nastolatków miało kilka objawów przypisywanych COVID-19, to częstotliwość przewlekłego COVID w grupie wiekowej była niższa, niż niektórzy naukowcy przewidywali w zeszłym roku.

Główny autor badania, profesor Sir Terence Stephenson, powiedział, że czuje się „uspokojony” danymi, bo jak zaznaczył: „Ogólnie rzecz biorąc, jest to lepsze, niż ludzie mogliby przypuszczać w grudniu”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Uwaga: Od środy zmieniła się benzyna na stacjach w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Apel policji: Ciało niezidentyfikowanej kobiety wyciągnięte z kanału w Smethwick


// //