Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Zdrowie Brytyjki bardziej narażone na śmierć przy porodzie niż Polki i Białorusinki
Brytyjki bardziej narażone na śmierć przy porodzie niż Polki i Białorusinki
Mieszkanki Wielkiej Brytanii są dwa razy bardziej narażone na śmierć podczas ciąży i porodu niż Polki, czy Białorusinki. Mają także mniejsze szanse na przeżycie niż Bułgarki i Czeszki.

W corocznym raporcie „State of the World’s Mothers Index” sporządzanym przez fundację Save the Children Wielka Brytania zajęła 24. miejsce. Po raz trzeci z rzędu nie udało jej się dostać do czołowej dziesiątki krajów najlepszych dla matek. Eksperci wyliczyli, że jedna na 6.9 tys. kobiet zagrożona jest śmiercią podczas ciąży lub porodu.

Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników – rosnąca liczba coraz starszych matek, otyłość i wysoki odsetek korzystających z zapłodnienia in vitro. Obecnie niemal połowa dzieci rodzona jest przez kobiety po 30. roku życia i starsze, a liczba matek w wieku 40. lat i więcej w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się aż trzykrotnie. W ich przypadku istnieje spore ryzyko komplikacji, także tych śmiertelnych.

Brytyjki są również zaliczane do najbardziej otyłych kobiet w Europie. Związane jest z tym zwiększone zagrożenie ciężkim porodem bądź śmiercią matki lub dziecka.
wtorek, 05 maja 2015 07:45
 Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wyjdzie z Unii? Cameron realizuje przedwyborcze obietnice
  Czytaj następny artykuł:
Trzech Polaków aresztowanych w sprawie morderstwa 43-latki z Astley Bridge