Wiadomości
Brexit: Wielka Brytania i UE do 13 grudnia podejmą decyzję o przyszłości negocjacji
9 grudnia wieczorem Boris Johnson i Ursula von der Leyen po spotkaniu w Brukseli wskazali, stanowiska obu stron pozostają dalekie od siebie.
9 grudnia wieczorem Boris Johnson i Ursula von der Leyen po spotkaniu w Brukseli wskazali, stanowiska obu stron pozostają dalekie od siebie.
Wielka Brytania i Unia Europejska mają do niedzieli 13 grudnia podjąć wiążącą decyzję na temat przyszłości rozmów w sprawie umowy handlowej.
Boris Johnson, który w ostatnich dniach przeprowadził dwie długie rozmowy telefoniczne z przewodniczącą Komisji Europejskiej, wczoraj pojechał do Brukseli, aby porozmawiać z Ursula von der Leyen twarzą w twarz.
Jednak nie udało się im zbliżyć stanowisk i przełamać impasu w negocjacjach na temat relacji po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie.
„Przeprowadziliśmy ożywioną i interesującą dyskusję na temat stanu rzeczy w nierozstrzygniętych kwestiach. Rozumiemy swoje stanowiska. Pozostają daleko od siebie” – napisała na Twitterze po zakończeniu spotkania von der Leyen.
Dodała jednak, że zespoły negocjacyjne spotkają się ponownie, aby „spróbować rozwiązać te problemy i pod koniec weekendu podejmiemy decyzję”.
Brytyjski rząd w swoim oświadczeniu napisał, że przywódcy przeprowadzili szczerą dyskusję na temat stanu negocjacji i przyznali, że sytuacja jest nadal bardzo trudna i wciąż istnieją duże różnice między obiema stronami.
Uzgodniono, że główni negocjatorzy będą kontynuować rozmowy w ciągu kilku najbliższych dni i do niedzieli powinna zostać podjęta wiążąca decyzja co do ich przyszłości.
Głównymi punktami spornymi w rozmowach są prawa do połowów ryb na brytyjskich wodach, równe warunki gry, czyli wspólne – w rozumieniu UE, unijne – regulacje w takich kwestiach jak prawa pracownicze, ochrona środowiska czy prawa konsumenckie oraz to, w jaki sposób rozstrzygane będą ewentualne przyszłe spory, wynikające z umowy i jaka ma być w tym rola Trybunału Sprawiedliwości UE.
Okres przejściowy ma się zakończyć 31 grudnia, co oznacza, że jeśli umowa nie zostanie podpisana, Wielka Brytania będzie handlować z Unią Europejską zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu — co oznacza, że nałożone zostaną cła.
Krytycy twierdzą, że może to zaszkodzić gospodarce Wielkiej Brytanii, ale rząd twierdzi, że kraj będzie dobrze prosperował z umową lub bez niej.
Innego zdania jest Krajowy Urząd Kontroli, który ostrzega przed „poważnymi zakłóceniami” po zakończeniu okresu przejściowego.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania tnie benefity. Setki tysięcy osób straciły wypłaty z DWP
Pilne: autostrada M42 w pobliżu lotniska w Wielkiej Brytanii całkowicie …
Anglia wprowadza zakaz używania węży ogrodowych dla milionów osób – kary…
Najgorsza autostrada w Anglii — kierowcy tracą cierpliwość przez niekońc…
HMRC wprowadza ogromną zmianę w podatkach w Wielkiej Brytanii: nowe obow…
Gigant energetyczny wypłaci klientom 1,5 mln funtów odszkodowań za błędy…
Ambasada w Wielkiej Brytanii wydaje ważny komunikat dotyczący polskich p…