Wiadomości
Chrześcijanka oskarża pracodawcę o dyskryminację religijną
Chrześcijanka złożyła pozew przeciwko swojemu pracodawcy, oskarżając go o wywieranie na nią nacisku, by zwolniła się z pracy. W sporze między pracownicą a London Borough of Merton poszło o niedzielne zmiany, których Mba, z powodów religijnych, nie mogła zaakceptować.

Kobieta twierdzi, że przed zatrudnieniem poinformowała swojego pracodawcę, że nie będzie pracować w niedzielę ponieważ chce się modlić jak nakazuje jej religia. Choć Pracodawca wyraził na początku zrozumienie i powiedział, że się zastanowi, wycofał się z tego. Była Opiekunka do dzieci twierdzi, że została zmuszona do opuszczenia stanowiska pracy przez swoją wiarę, której pracodawca nie akceptował.
Sąd pierwszej instancji oddalił pozew 58-latki, powołując się na uzasadnienie, że szabat nie jest dogmatem wiary chrześcijańskiej. Ponadto, w Wielkiej Brytanii pracodawca ma prawo nakazać podwładnemu udanie się do pracy w niedzielę na podstawie odpowiedniego uzasadnienia. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie pracownicy sklepów.
Matka trojga dzieci jest bardzo zdeterminowana, gdyż zależy jej na tym, by w Wielkiej Brytanii pracodawcy zaczęli szanować religię swoich podwładnych. Za byłą opiekunką dzieci murem stoi Christian Legal Centre, organizacja, która uważa, że chrześcijanie są często dyskryminowani w pracy.
Jeśli ex-niani nie uda się wygrać rozprawy w sądzie apelacyjnym, uda się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał w Strasburgu ostatnimi czasy dość często rozpatruje wnioski chrześcijan prześladowanych w pracy. Tylko w ubiegłym roku aż cztery osoby wyznania chrześcijańskiego oskarżyły swoich pracodawców o dyskryminację.
Sąd uznał, że koptyjska chrześcijanka Nadia Eweida , pracownica British Airways , która został zwolniona za noszenie w widocznym miejscu małego srebrnego krzyża, podczas jej pracy jako asystent check -in na lotnisku Heathrow , była dyskryminowana w ramach swobody praw religijnych.
Jednocześnie sąd odrzucił podobne roszczenia wniesione przez trzech innych chrześcijan.
Andrea Williams z Christian Legal Centre twierdzi, że sądy bardzo często stają w obronie innych wyznań i pozytywnie rozpatrują sprawy dotyczące noszenia bransoletek kara przez Sikhów , noszenia hidżabu przez muzułmanów oraz praw muzułmanów do modlitwy w pracy, jednak odmawiają prawa dla chrześcijan do noszenia krzyża i świętowania niedzieli.
środa, 23 października 2013 09:42
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Bank Anglii wprowadza największe zmiany od 50 lat. Banknoty £5, £10, £20…
Brytyjski supermarket, który chciał pokonać Aldi, teraz najdroższy. Podw…
Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii tracą ponad 500 GBP na swoich kont…
Wielka Brytania wprowadza ogromną zmianę w mundurkach szkolnych. Eksperc…
Duża sieć komórkowa w Wielkiej Brytanii przywraca darmowy roaming dla mi…
Wielka Brytania obniża rachunki za energię — 129 GBP mniej dla milionów …
Ryanair odwołuje 170 lotów. Linia lotnicza wydaje ostrzeżenie dla pasaże…