Zaloguj się Załóż konto

Zmiana czasu na zimowy w UK. Kiedy przestawimy zegarki?

Podczas gdy jest coraz zimniejsza pogoda i od kilku tygodni coraz wcześniej się ściemni, to znaczy się zbliża, się czas, kiedy przedstawimy zegary z czasu letniego na zimowy.

Podczas gdy jest coraz zimniejsza pogoda i od kilku tygodni coraz wcześniej się ściemni, to znaczy się zbliża, się czas, kiedy przedstawimy zegary z czasu letniego na zimowy.

Długie letnie wieczory, posiłki na świeżym powietrzu i jasne poranki wydają się odległym wspomnieniem, a i zbliża się czas, że odkopujemy zimowe płaszcze i przygotowujemy się na te ciemne i mroźne poranki.


Już niedługo brytyjski czas letni dobiegnie końca, jest jeden pozytyw cofania zegarów i jest to dodatkowa godzina w łóżku.

Czas w smartfonie i laptopie zmieni się automatycznie, często jednak będzie trzeba przestawić czas ręcznie w niektórych urządzeniach np.: w piekarniku, samochodzie i zegarach ściennych.

Warto pamiętać, że obecnie jeszcze używamy brytyjskiego czasu letniego (BST) – co oznacza, że przy następnej zmianie zegary cofną się, co przeniesie nas do czasu uniwersalnego Greenwich (GMT).

Kiedy zmiana czasu w Wielkiej Brytanii?

Zmiana czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi dzień przed Halloween, w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października.

Tradycyjnie polega ona na przesunięciu wskazówek zegarów o godzinę do tyłu, co oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę będziemy mogli spać o godzinkę dłużej.


Zmiana czasu na zimowy standardowo odbywa się zawsze w ostatni weekend października. Czas na zagadkach jest przesuwany z godziny 2:00 na godzinę 1:00.

Po zmianie czasu dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz.

Kiedy w 2023 roku nastąpi zmiana na czas letni?

Wiosną 2023 roku wskazówki zegarów zostaną przesunięte o godzinę do przodu.

Oznacza to, że stracimy godzinę w łóżku, ale zaczniemy zauważać jaśniejsze wieczory.

Zmiana nastąpi w niedzielę 26 marca 2023 r. i od tego czasu mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą używać czasu BST, również wyświetlanego jako GMT+1.

Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?

Chociaż nie ma ku temu żadnego naukowego powodu, zegary są zmieniane, aby w pełni wykorzystać światło dzienne podczas pór roku.

Konieczność zmian czasu uzasadnia się przede wszystkim względami ekonomicznymi, mają one docelowo spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.


Zimą, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, korzystniejsze wydaje się cofnięcie czasu, tak aby nie trzeba było nadmiernie eksploatować prądu.

Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku.

Zobacz też:


Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Wielka Brytania przyjęła czas letni podczas drugiej wojny światowej – przesuwając zegary o dwie godziny do przodu – chociaż w 1947 r. Wróciło to do przestawiania czasu o godzinę do przodu.

W Polsce czas letni pojawił się podczas II wojny światowej, potem był zaś stosowany z przerwami i nieprzerwanie od 1977 roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wybierasz się do Polski. Loty na to lotnisko mogą być opóźnione lub odwołane
 Czytaj następny artykuł:
Rishi Sunak cofa decyzję Liz Truss w sprawie wydobywania gazu łupkowego w UK