Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Od stycznia nowe zasady pracy na Wyspach. Brytyjski minister wyjaśnia

Od stycznia w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać nowy punktowy system imigracyjny.

Według wiceministra spraw wewnętrznych Kevin Fostera dzięki nowemu systemowi na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne gospodarce niezależnie od paszportu, a imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania pracy obecnym na miejscu.


Nowy punktowy system imigracyjny zrówna on status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także radykalnie ograniczy możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach.

Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów.

50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, oznacza to, że wszyscy potencjalni imigranci będą musieli wykazać, że:

  • mają ofertę pracy od konkretnej firmy lub instytucji - 20 pkt.
  • ich stanowisko wymaga określonego poziomu umiejętności - 20 pkt.
  • znają dobrze język angielski - 10 pkt.


Kolejne punkty będzie można uzyskać, jeśli:

  • oferta pracy przewiduje zarobki pomiędzy 23040 a 25599 funtów rocznie - 10 pkt.
  • oferta pracy przewiduje zarobki powyżej 25600 funtów - 20 pkt.
  • praca jest w sektorze, w którym występuje deficyt pracowników - 20 pkt.
  • aplikant ma doktorat w dziedzinie związanej z pracą - 10 pkt.
  • aplikant ma doktorat w naukach ścisłych, technologii, inżynierii bądź matematyce -20 pkt.


Punkty z tej drugiej grupy są wymienne, tzn., jeśli ktoś ma ofertę pracy z zarobkami poniżej 23040 funtów rocznie, będzie mógł się ubiegać o pozwolenie na pracę np. w sektorze, w którym występuje deficyt pracowników.

- Od początku jasno mówiliśmy, że swobodny przepływ osób z UE skończy się wraz z końcem okresu przejściowego 31 grudnia, zatem wprowadzamy nowy punktowy system obowiązujący osoby ze wszystkich krajów. Uważamy, że ocenianie osób na podstawie umiejętności, które mają, niezależnie od tego, gdzie ich paszport został wydany, jest sprawiedliwe – mówi Foster, który w brytyjskim MSW odpowiada za sprawy imigracji.

- To prawda, że jest to zmiana z punktu widzenia obywateli UE, ale nadal czekamy na osoby z tych krajów, w tym z Polski, które będą spełniać warunki zgodnie z nowym systemem – dodaje.

Foster dodał też, że w przypadku przyjazdów w celu odwiedzin rodziny czy turystycznych, sytuacja z punktu widzenia obywateli UE niewiele się zmieni, bo do takich przyjazdów na okres krótszy niż sześć miesięcy nie będzie potrzebna wiza.


Jednak jeśli ktoś ma zamiar przyjechać w celu podjęcia pracy albo studiów na okres dłuższy niż sześć miesięcy, musi najpierw sprawdzić, czy spełnia warunki zgodnie z nowym systemem.

Po zakończeniu okresu przejściowego zmienią się także zasady nabywania praw do benefitów i innych świadczeń, dotyczy to tylko nowo przybyłych osób.

Obywatele Unii Europejskiej, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii  i uzyskają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej  zachowają wszystkie dotychczasowe prawa.

Wniosek o status osoby osiedlonej złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, bo ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Koronawirus: Liczba R w Wielkiej Brytanii spadła do 0,9 – 1
 Czytaj następny artykuł:
Szkoły mogą zostać zamknięte 9 grudnia, aby uczniowie i nauczyciele nie musieli się izolować w czasie świąt