Zaloguj się Załóż konto

Bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii zagrożone. Kraj czekają ekstremalne warunki

W raporcie parlamentarnym stwierdzono, że bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii jest zagrożone z powodu nieprzygotowania się rządu na rosnące ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianami klimatu.

W raporcie parlamentarnym stwierdzono, że bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii jest zagrożone z powodu nieprzygotowania się rządu na rosnące ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianami klimatu.

Wspólna Komisja ds. Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, składająca się z wysokich rangą posłów i urzędników, wezwała rząd do „opanowania” „poważnych” zagrożeń bezpieczeństwa, jakie stwarzają skutki zmian klimatu dla krytycznej infrastruktury krajowej, takiej jak energia, transport, dostęp do wody i komunikacja.


Komisja znalazła „przytłaczające dowody”, że zmiany klimatyczne już mają wpływ na infrastrukturę brytyjską i że „żaden minister nie wziął na siebie odpowiedzialności” za jej dostosowanie.

Za przykłady podano serię ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich latach.

Obejmują one następujące przykłady:

  • Prawie milion gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu – wiele przez dłuższy czas – po tym, jak silne wiatry uszkodziły linie energetyczne w północno-wschodniej Anglii i Szkocji podczas sztormu Arwen w listopadzie 2021 r.
  • Narodowy Bank Krwi w Bristolu został prawie zalany po awarii systemów odwadniania linii kolejowych.
  • Trzy osoby zmarły w Szkocji po wykolejeniu pociągu z powodu ulewnych opadów deszczu w sierpniu 2020 r.
  • Poważna fala upałów nawiedziła Wielką Brytanię w lipcu 2022 r., kiedy temperatura osiągnęła rekordowe 40,3 stopni Celsjusza.

Komisja oskarżyła rząd o „poważne zaniedbanie obowiązków” i podkreśliła, że wkrótce coraz bardziej powszechne staną się ​​„jeszcze gorsze warunki pogodowe i wynikające z nich skutki”.

Raport mówi, że eksperci przewidują, że wysokie temperatury mogą powodować zwisanie kabli elektrycznych, mięknienie dróg.

Zobacz też:


Ulewy mogą natomiast spowodować poważniejsze powodzie i częstsze awarie nasypów kolejowych.

Komisja sformułowała trzy zalecenia dla rządu:

  • Utworzenie w Urzędzie Rady Ministrów stanowiska Ministra ds. Krytycznej Infrastruktury Krajowej, który będzie ściśle współpracował z Ministrem ds. Zmian Klimatu.
  • Utworzenie forum statutowego między organami regulacyjnymi nadzorującymi krytyczną infrastrukturę krajową – takimi jak Ofwat dla wody i Ofgem dla energii
  • Stworzenie programu ćwiczeń regionalnych w celu zapewnienia, że na wypadek kryzysów ​​lokalni ratownicy tacy jak służby ratunkowe będą mogli się przygotować i skutecznie reagować na ekstremalne zdarzenia pogodowe.

Przewodnicząca komisji, posłanka Partii Pracy Margaret Beckett, powiedziała, że ​​nowy premier Rishi Sunak „musi połączyć wszystkie elementy rządu, aby złagodzić potencjalne katastrofy”.

Ostrzegła, że „istnieje wiele przykładów niezwykle poważnego wpływu, jaki zmiany klimatyczne wywarły już na krytyczną infrastrukturę krajową, w przyszłości z pewnością będzie ich więcej – prawie na pewno jeszcze poważniejszych”.

„Ten rząd musi wreszcie uznać, że lepiej zapobiegać niż leczyć i odejść od niebezpiecznie reaktywnego podejścia do zarządzania ryzykiem” - dodała.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna trafił do więzienia za zabicie intruza, który zaatakował go w jego domu
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista dodatków wypłacanych przed świętami w UK. Można otrzymać ponad 1000 GBP