Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjskie firmy chcą wolnego handlu z Unią Europejską

Brytyjska Izba Handlowa (BCC) ostrzegła, że ​​znaczna liczba firm wciąż walczy o zwiększenie sprzedaży lub rozwój działalności w ramach umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE.

Dwa lata po zawarciu umowy przez Borisa Johnsona BCC wezwała rząd do ponownego przyjrzenia się, w jaki sposób można poprawić handel z Europą.


W zeszłym miesiącu Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) stwierdziło, że Brexit spowodował „znaczący negatywny wpływ” na wielkość handlu i relacje biznesowe między firmami z Wielkiej Brytanii i UE.

Shevaun Haviland, dyrektor generalny BCC, powiedział: „Firmy czują, że biją głową w mur, ponieważ nic nie zostało zrobione, aby im pomóc, prawie dwa lata po pierwszym uzgodnieniu TCA”.

„Im dłużej obecne problemy pozostają nierozwiązane, tym więcej handlowców z UE udaje się gdzie indziej i tym większe wyrządzane są szkody”.

BCC wezwała do zawarcia dodatkowej umowy z UE w celu wyeliminowania lub zmniejszenia złożoności eksportu żywności dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Jako propozycje podała umowę w stylu norweskim, która zwolniłaby małe firmy z konieczności posiadania przedstawiciela podatkowego ds. podatku VAT w UE.


Wezwała również do zawierania umów z UE i państwami członkowskimi, które pozwoliłyby brytyjskim firmom podróżować dłużej i pracować w Europie.

Według najnowszych badań łączących wyjście Wielkiej Brytanii z UE z rosnącą inflacją brexit kosztował brytyjskie gospodarstwa domowe ponad 5,8 mld funtów wyższych wydatków za żywność.

Według badania przeprowadzonego przez Centre for Economic Performance (CEP), opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało wzrost rocznych kosztów żywności dla Brytyjczyków średnio o 210 funtów w ciągu dwóch lat do końca 2021 roku.

Eksperci z London School of Economics stwierdzili, że ich analiza potwierdziła, że sam Brexit spowodował wzrost cen żywności w Wielkiej Brytanii o 6 procent.

Richard Davies, profesor Uniwersytetu w Bristolu i współautor badania, powiedział, że pozataryfowe bariery handlowe Brexitu były kluczowym czynnikiem stojącym za najwyższą stopą inflacji od 40 lat.

„Opuszczając UE, Wielka Brytania zamieniła głębokie stosunki handlowe na takie, w których wymagany jest szeroki zakres kontroli, formularzy i kroków, zanim towary będą mogły przekroczyć granicę” – powiedział.


Profesor Davies dodał: „Firmy borykają się z wyższymi kosztami i przerzucają większość z nich na konsumentów. W ciągu dwóch lat do końca 2021 r. Brexit podniósł ceny żywności ogółem o około 6 proc.”.

Zarówno importerzy z Wielkiej Brytanii, jak i eksporterzy z UE musieli stawić czoła wyższym kosztom z powodu tych nowych barier.

Zobacz też:


Raport CEP zawiera dowody sugerujące, że od 50 do 88 procent tych kosztów zostało przerzuconych na konsumentów.

Pomimo wcześniejszych wezwań, aby rząd rozważył zawarcie umowy „w stylu szwajcarskim” w celu uzyskania dostępu do jednolitego rynku, Rishi Sunak odrzucił wszelkie dostosowania po Brexicie do przepisów UE w celu zmniejszenia biurokracji.

Na początku grudnia Tony Blair Institute stwierdził, że premier powinien zgodzić się na dostosowanie kraju do części jednolitego rynku UE dla towarów, a nawet rozważyć „ponowne przyjrzenie się” umowie handlowej, która została już uzgodniona z Brukselą.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
DWP wypłaci 1350 funtów dotacji w przyszłym roku. Oto pełna lista dodatków w UK
 Czytaj następny artykuł:
Ważne ostrzeżenie dla podróżnych przyjeżdżających do UK w okresie świątecznym