Wiadomości
Zmiana czasu na zimowy w Wielkiej Brytanii. Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku?
W okresie wiosennym zegary są przesuwane do przodu, co pozwala na wykorzystanie dłuższych dni, natomiast w okresie jesiennym zegary są cofane, aby przygotować się na nadchodzącą zimę.
Ta praktyka, znana jako „Daylight Savings Time”, ma swoje korzenie w ustawie Summer Time Act z 1916 roku, która wprowadziła Brytyjski Czas Letni.
Głównym celem tej zmiany było zapewnienie rolnikom dodatkowej godziny światła dziennego, co było szczególnie istotne dla sektora rolnego w okresie po I wojnie światowej, kiedy to brytyjska gospodarka przechodziła trudne chwile.
Mimo że ta praktyka obowiązuje od ponad stu lat, od czasu do czasu pojawiają się opinie, że może być ona już nieaktualna i warto byłoby z niej zrezygnować.
Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2023 roku?
Jesienią 2023 roku zegarki zostaną cofnięte o godzinę w niedzielę, 29 października.
O godzinie 2:00 czas zostanie przestawiony na 1:00, co da nam dodatkową godzinę snu i przygotuje nas na krótsze dni zimowe.
Natomiast w 2024 roku, wiosną, zegarki zostaną przestawione do przodu o godzinę w niedzielę, 31 marca.
Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?
Chociaż nie ma ku temu żadnego naukowego powodu, zegary są zmieniane, aby w pełni wykorzystać światło dzienne podczas pór roku.
Konieczność zmian czasu uzasadnia się przede wszystkim względami ekonomicznymi, mają one docelowo spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
Zimą, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, korzystniejsze wydaje się cofnięcie czasu, tak aby nie trzeba było nadmiernie eksploatować prądu.
Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.
Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku.
Zobacz też:
Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.
Wielka Brytania przyjęła czas letni podczas drugiej wojny światowej – przesuwając zegary o dwie godziny do przodu – chociaż w 1947 r. Wróciło to do przestawiania czasu o godzinę do przodu.
W Polsce czas letni pojawił się podczas II wojny światowej, potem był zaś stosowany z przerwami i nieprzerwanie od 1977 roku.
Czy inne kraje również przestawiają zegarki?
Tak, choć praktyka ta jest obecna w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat, nie jest ona jedynym krajem, który przestawia zegarki na czas letni (w innych miejscach nazywany Daylight Savings Time).
Wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz wiele krajów spoza UE dokonuje tej zmiany dwa razy w roku.
Poza Europą przestawianie zegarków jest praktykowane m.in. w Argentynie, Paragwaju, Kubie, Haiti, Nowej Zelandii oraz w części Australii.
Warto dodać, że USA, które przez wiele dekad przestawiały zegarki podobnie jak Wielka Brytania, postanowiły zakończyć tę praktykę.
W 2022 roku Senat USA przyjął ustawę „Sunshine Protection Act”, która czyni stałym czas letni.
Oznacza to, że od 2023 roku zegarki w USA nie będą już przestawiane.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla pracowników
Wielka Brytania przygotowuje się na rekordowe upały – temperatura może o…
Pilne ostrzeżenie dotyczące inteligentnych liczników. Zmiany wpłyną na t…
Supermarket, który zapowiadał walkę z Aldi, stał się najdroższym ze wszy…
Poundland zamyka sklepy w Wielkiej Brytanii – sieć tłumaczy decyzję i za…
Sklepy w Wielkiej Brytanii mogą zostać zmuszone do przyjmowania gotówki
Duża firma energetyczna wprowadza „pierwszą” taką ofertę – można zaoszcz…