Zaloguj się Załóż konto

Wielka Brytania zależna od garstki milionerów – tyle podatku płaci 60 najbogatszych osób

Z najnowszych danych uzyskanych przez BBC wynika, że 60 najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii wpłaciło łącznie ponad 3 miliardy funtów rocznie z tytułu podatku dochodowego.

Z najnowszych danych uzyskanych przez BBC wynika, że 60 najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii wpłaciło łącznie ponad 3 miliardy funtów rocznie z tytułu podatku dochodowego.

Każdy z tych miliarderów osiągał dochód przekraczający 50 milionów funtów w latach podatkowych 2021/2022, a część z nich mogła zapłacić również znaczne sumy w ramach innych zobowiązań, takich jak podatek od zysków kapitałowych.


Dane te pokazują, jak bardzo brytyjski system podatkowy zależy od niewielkiej grupy superbogatych podatników, a ewentualny wzrost opodatkowania tej grupy mógłby mieć znaczący wpływ na finanse publiczne.

Z raportu wynika, że 60 najbogatszych osób stanowi zaledwie 0,0002% podatników w Wielkiej Brytanii, a mimo to pokrywa 1,4% całkowitych wpływów z podatku dochodowego.

Ostatecznie to właśnie od tej niewielkiej elity finansowej zależy znacząca część wpływów do budżetu.

To najbogatsi nie tylko płacą wysokie podatki, ale także zatrudniają tysiące osób, które również odprowadzają swoje podatki.

Dzięki działalności gospodarczej tej elity powstają miejsca pracy w firmach współpracujących oraz u podwykonawców, co dodatkowo zwiększa wpływy podatkowe do budżetu.


W ten sposób ich aktywność gospodarcza tworzy szeroki łańcuch finansowych korzyści dla państwa.

Obawy przed wzrostem opodatkowania i możliwym odpływem najbogatszych

Institute for Fiscal Studies (IFS) zwraca uwagę, że taka koncentracja wpływów podatkowych może być ryzykowna dla finansów publicznych.

Jednym z głównych problemów jest ryzyko, że zbyt rygorystyczne opodatkowanie superbogatych skłoni ich do opuszczenia kraju, co z kolei mogłoby spowodować ubytek wpływów do budżetu.

Institute for Fiscal Studies wskazuje, że dalsze podwyżki podatków, zapowiadane w nadchodzącej ustawie budżetowej, mogą wywołać niechciane konsekwencje, takie jak wyjazd najbogatszych za granicę.

Bank UBS szacuje, że w nadchodzących latach Wielka Brytania może stracić nawet pół miliona milionerów, którzy mogą zdecydować się na przeprowadzkę do krajów z korzystniejszym systemem podatkowym.

Kanclerz skarbu Rachel Reeves wyraziła gotowość do rozważenia nowych środków podatkowych, które mogłyby wspierać budżet, ale jednocześnie zastrzegła, że nadmierne obciążenie najbogatszych może narazić kraj na straty finansowe.

Ostatnie dane sugerują, że rząd Wielkiej Brytanii może napotkać poważne wyzwania finansowe, jeśli część tej grupy elit finansowych zdecyduje się na opuszczenie kraju.

Jednak w kontekście planowanych reform podatkowych, brytyjski rząd nie wyklucza podwyżek podatków, takich jak wzrost podatku od zysków kapitałowych, który był rozważany w sierpniu.

Politycy Partii Pracy również zasugerowali zmiany podatkowe, choć liderka opozycji, Rachel Reeves, wykluczyła bezpośrednie zmiany w podatku dochodowym.

Argumenty na rzecz wyższego opodatkowania najbogatszych

Green Party oraz inne ugrupowania sprzeciwiają się argumentom, że wzrost podatków skłoniłby najbogatszych do opuszczenia Wielkiej Brytanii.

Współprzewodnicząca Green Party, Carla Denyer, przypomina, że podobne zmiany w systemie non-dom w 2017 roku nie wywołały masowej emigracji najbogatszych.

Jak zauważa, wielu bogatych mieszkańców pozostaje w Wielkiej Brytanii ze względu na rodzinę, pracę czy walory kulturowe, a ich wyjazd nie byłby tak łatwy, jak mogłoby się wydawać.

Exit tax – rozwiązanie na zapobieżenie odpływowi kapitału?

IFS zasugerował wprowadzenie tzw. „exit tax”, czyli podatku od zysków kapitałowych dla osób opuszczających Wielką Brytanię, aby zapobiec masowym wyjazdom najbogatszych.

Taki podatek mógłby być naliczany od majątku uzyskanego na terenie Wielkiej Brytanii, nawet jeśli aktywa zostaną sprzedane po wyjeździe.

W nadchodzącej ustawie budżetowej brytyjski rząd może przedstawić nowe przepisy mające na celu „wyeliminowanie niesprawiedliwości podatkowej”.

Rząd zapewnia, że jego celem jest uczciwość systemu podatkowego i zdobycie środków na odbudowę sektora publicznego.

Ministerstwo Finansów ogłosiło zamiar zastąpienia przestarzałego schematu non-dom nowoczesnym systemem rezydencyjnym, który przyciągałby do Wielkiej Brytanii najlepsze talenty i inwestorów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Najgorsza autostrada Anglii. Kierowcy oceniają niemal jednomyślnie
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair ogłasza nowe trasy z Wielkiej Brytanii. Bilety do magicznej zimowej krainy już od 50 GBP