Zaloguj się Załóż konto

Zmiana czasu w Wielkiej Brytanii w 2025 roku – kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu w Wielkiej Brytanii w 2025 roku – kiedy przestawiamy zegarki? Wielka Brytania ponownie dostosuje czas w 2025 roku, zgodnie z obowiązującymi zasadami zmiany czasu z Greenwich Mean Time (GMT) na British Summer Time (BST) oraz odwrotnie.

Wielka Brytania ponownie dostosuje czas w 2025 roku, zgodnie z obowiązującymi zasadami zmiany czasu z Greenwich Mean Time (GMT) na British Summer Time (BST) oraz odwrotnie.

Przesunięcie zegarków to procedura powtarzana dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią – i ma na celu jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego.


Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu na letni nastąpi w niedzielę, 30 marca 2025 roku, o godzinie 1:00 w nocy.

Zegarki zostaną przesunięte o godzinę do przodu, co oznacza krótszą noc, ale w zamian dłuższe i jaśniejsze wieczory.

Kiedy wracamy do czasu zimowego?

Czas zimowy zostanie przywrócony w niedzielę, 26 października 2025 roku, o godzinie 2:00 nad ranem.

Wówczas zegary zostaną przesunięte o godzinę do tyłu, co zapewni dodatkową godzinę snu oraz więcej światła rano.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Główna idea zmiany czasu polega na lepszym wykorzystaniu światła dziennego. Pierwszy raz wprowadzono to rozwiązanie w Niemczech w 1916 roku podczas I wojny światowej, jako środek oszczędzania energii.

Wkrótce inne kraje, w tym Wielka Brytania, przyjęły podobne rozwiązanie. Obecny system obowiązuje od 1971 roku.

Zmiana czasu pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej, poprawić bezpieczeństwo na drogach i dostosować rytm życia do naturalnego cyklu światła dziennego.

Jednak co roku pojawiają się głosy za zniesieniem tej praktyki, zwłaszcza w kontekście wpływu na zdrowie i codzienne funkcjonowanie ludzi.

Historia zmiany czasu

Koncepcja dostosowywania czasu do długości dnia sięga XVIII wieku i została zaproponowana przez Benjamina Franklina, który sugerował, że wcześniejsze wstawanie pozwoliłoby zaoszczędzić świece.

Współczesna wersja tej idei została opracowana pod koniec XIX wieku – w 1895 roku entomolog George Vernon Hudson z Nowej Zelandii wysunął propozycję systematycznej zmiany czasu, a w 1907 roku brytyjski deweloper William Willett rozpoczął kampanię na rzecz wprowadzenia tej regulacji w Wielkiej Brytanii.

Willett, który był przodkiem Chrisa Martina z zespołu Coldplay, uważał, że ludzie powinni w pełni wykorzystywać dłuższe dni letnie.

Pierwszy kraj, który oficjalnie wprowadził zmianę czasu, były Niemcy w 1916 roku, a wkrótce potem system ten przyjęły także inne państwa, w tym Wielka Brytania.

Czy Wielka Brytania zrezygnuje ze zmiany czasu?

W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził projekt, który zakładał, że ostatnia obowiązkowa zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku. Każdy kraj miał zdecydować, czy pozostanie na czasie letnim, czy zimowym.

Jednak państwa członkowskie nie osiągnęły porozumienia, a pandemia COVID-19 sprawiła, że temat został odłożony na dalszy plan. Wielka Brytania również nie planuje rezygnacji z tego zwyczaju.

Zmiana czasu pozostaje tematem debaty – zwolennicy argumentują, że pozwala ona efektywniej wykorzystywać światło dzienne, natomiast przeciwnicy wskazują na negatywne skutki dla zdrowia i rytmu dobowego.

Na ten moment mieszkańcy Wielkiej Brytanii nadal będą dwa razy w roku przestawiać zegarki, zgodnie z tradycją sięgającą ponad 100 lat.

Czy inne kraje również przestawiają zegarki?

Tak, choć praktyka ta jest obecna w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat, nie jest ona jedynym krajem, który przestawia zegarki na czas letni (w innych miejscach nazywany Daylight Savings Time).

Zobacz też:


Wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz wiele krajów spoza UE dokonuje tej zmiany dwa razy w roku.

Poza Europą przestawianie zegarków jest praktykowane m.in. w Argentynie, Paragwaju, Kubie, Haiti, Nowej Zelandii oraz w części Australii.

Warto dodać, że USA, które przez wiele dekad przestawiały zegarki podobnie jak Wielka Brytania, postanowiły zakończyć tę praktykę.

W 2022 roku Senat USA przyjął ustawę „Sunshine Protection Act”, która czyni stałym czas letni.

Oznacza to, że od 2023 roku zegarki w USA nie są już przestawiane.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania czeka na nagłe ocieplenie. Temperatury sięgną nawet 18°C
 Czytaj następny artykuł:
Birmingham zmaga się z plagą szczurów w wyniku strajku pracowników komunalnych