Zaloguj się Załóż konto

Wielka Brytania tnie benefity. Rząd chce zaoszczędzić 5 miliardów funtów

Wielka Brytania tnie benefity. Rząd chce zaoszczędzić 5 miliardów funtów Brytyjski rząd ogłosił istotne zmiany w systemie świadczeń socjalnych, które mają na celu zmniejszenie rosnących kosztów o 5 miliardów funtów.

Brytyjski rząd ogłosił istotne zmiany w systemie świadczeń socjalnych, które mają na celu zmniejszenie rosnących kosztów o 5 miliardów funtów.

Minister pracy i emerytur Liz Kendall podkreśliła, że sytuacja, w której co dziesiąta osoba w wieku produkcyjnym pobiera zasiłki chorobowe, jest nie do utrzymania.

W związku z tym rząd wprowadza szereg reform, które mają ograniczyć liczbę osób uprawnionych do świadczeń.

Zmiany w systemie świadczeń

Jednym z kluczowych elementów reformy jest połączenie zasiłku dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance) z dodatkiem dla osób niezdolnych do pracy (Employment and Support Allowance).

Zobacz też:


Zmianie ulegnie także system zasiłków dla osób niepełnosprawnych (Personal Independence Payment – PIP), który nie zostanie zamrożony ani uzależniony od dochodu, ale zostaną wprowadzone bardziej restrykcyjne kryteria przyznawania.

Od listopada 2026 roku minimalny wiek uprawniający do PIP zostanie podniesiony do 18 lat, a osoby ubiegające się o wsparcie będą musiały zdobyć co najmniej cztery punkty w jednej z kategorii codziennych czynności, aby zakwalifikować się do zasiłku.

Koniec z oceną zdolności do pracy w systemie Universal Credit

Rząd planuje również likwidację ocen zdolności do pracy (Work Capability Assessment – WCA) dla osób korzystających z systemu Universal Credit. Ocena ta ma zostać wycofana do 2028 roku.

Z kolei od 2029 roku podstawowy zasiłek Universal Credit wzrośnie o 775 funtów rocznie.

Możliwość powrotu do pracy bez utraty świadczeń

Nowością będzie inicjatywa „Right to Try”, dzięki której osoby pobierające świadczenia dla niepełnosprawnych będą mogły podjąć pracę na próbę bez ryzyka natychmiastowej utraty zasiłków.

Ma to zachęcić do podejmowania zatrudnienia i zapewnić pewność, że świadczenia nie zostaną odebrane, jeśli dana osoba zdecyduje się na powrót na rynek pracy.

Reakcje na zmiany

Reforma budzi kontrowersje. Liczba osób pobierających świadczenia chorobowe i dla niepełnosprawnych wzrosła z 2,8 miliona w 2019 roku do około 4 milionów obecnie.

Wydatki na świadczenia wzrosły z 48 miliardów funtów w 2023 roku i prognozuje się, że do 2029 roku osiągną 67 miliardów funtów, co przewyższy obecny budżet na edukację.

Liczba młodszych beneficjentów PIP (poniżej 30. roku życia) wzrosła z 14,5% w 2020 roku do 16,4% w 2025 roku. Jednocześnie odsetek osób w wieku 45-59 lat spadł z 36,3% do 30,1%.

Część ekspertów i organizacji charytatywnych ostro krytykuje planowane reformy.

Przewodnicząca Komisji ds. Pracy i Świadczeń Socjalnych Debbie Abrahams nazwała cięcia największym ograniczeniem wydatków socjalnych od 2015 roku.

Organizacja Disability Benefits Consortium ostrzegła, że zmiany pogłębią ubóstwo wśród osób z niepełnosprawnościami.

Premier Wielkiej Brytanii broni reform, podkreślając, że obecny system „trzyma ludzi w stagnacji” i że rząd ma moralny oraz ekonomiczny obowiązek jego naprawy.

Rząd argumentuje, że 3 miliony osób są bez pracy z powodów zdrowotnych, a co ósmy młody człowiek nie pracuje ani nie kontynuuje edukacji.

Zmiany mają sprawić, że system zabezpieczeń społecznych będzie bardziej sprawiedliwy i skuteczniejszy.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair uruchamia nową trasę z Wielkiej Brytanii – bilety już od 15 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania podnosi płacę minimalną do 12.21 GBP za godzinę