Zaloguj się Załóż konto

Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca. Gdzie i jak je bezpiecznie obserwować w Wielkiej Brytanii?

Już w sobotę rano mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli obserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne – częściowe zaćmienie Słońca.

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak Księżyc „odgryza kawałek” tarczy słonecznej, przysłaniając od 30 do 50 procent jego powierzchni – w zależności od miejsca obserwacji.

Choć nie będzie to całkowite zaćmienie, w wielu regionach będzie ono dobrze widoczne, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.

Zjawisko rozpocznie się o 10:07 czasu brytyjskiego i potrwa do południa. Najlepsze warunki do obserwacji prognozowane są w południowo-wschodniej Anglii, East Anglii i w Midlands.


To właśnie tam niebo ma być stosunkowo bezchmurne, dając największą szansę na podziwianie zjawiska.

Widoczność zjawiska będzie różna w zależności od regionu

Choć zaćmienie będzie widoczne w całej Wielkiej Brytanii, to jego intensywność będzie się różnić.

Na przykład w Outer Hebrides (Zewnętrzne Hebrydy) zakryte zostanie nawet 47% tarczy słonecznej, podczas gdy w Dover tylko około 28%.

Zjawisko będzie można zaobserwować także w Europie, północno-wschodniej Kanadzie, Grenlandii, Islandii oraz północno-zachodniej Afryce.

Ekspertka z Royal Museums Greenwich, Anna Gammon-Ross, podkreśla, że takie zjawiska to doskonała okazja, by „poczuć ruch Układu Słonecznego i połączyć się z kosmiczną rzeczywistością, której jesteśmy częścią”.


Czym jest zaćmienie Słońca i jakie jego rodzaje możemy obserwować?

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc przesłania Słońce z perspektywy Ziemi. Wyróżniamy trzy główne typy tego zjawiska:

Częściowe zaćmienie Słońca – Księżyc przysłania tylko fragment tarczy słonecznej, pozostawiając widoczne „sierpowate” Słońce.

Zobacz też:


Zaćmienie obrączkowe – Księżyc znajduje się na linii ze Słońcem, ale nie zakrywa go całkowicie, pozostawiając świecącą obręcz.

Całkowite zaćmienie Słońca – Księżyc całkowicie zakrywa Słońce, odsłaniając jedynie koronę słoneczną.

Kolejne takie wydarzenie dopiero za rok – a pełne zaćmienie dopiero w 2090

Dla brytyjskich miłośników astronomii to jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć takie zjawisko.

Kolejne częściowe zaćmienie będzie miało miejsce 12 sierpnia 2026 roku, a następne całkowite – dopiero 23 września 2090 roku.

Ostatnie pełne zaćmienie widoczne w Wielkiej Brytanii miało miejsce w 1999 roku, a najlepiej obserwowano je wtedy w Kornwalii.


Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

Nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio na Słońce gołym okiem, nawet podczas częściowego zaćmienia. Może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń wzroku, a nawet ślepoty. Zamiast tego warto użyć:
  • specjalnych okularów do obserwacji zaćmień, które blokują szkodliwe promieniowanie UV,
  • projektorów z kartonu – tzw. kamery otworkowej, wykonanej z dwóch arkuszy tektury,
  • durszlaka, który umożliwia bezpośrednie rzucanie obrazu Słońca na ziemię w postaci punktów światła.
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają żadnej ochrony i absolutnie nie nadają się do obserwacji takiego zjawiska.

Royal Observatory w Greenwich zorganizuje także transmisję na żywo, dzięki której każdy będzie mógł obejrzeć to wydarzenie online.

Czy pogoda pozwoli zobaczyć zaćmienie?

Warunki atmosferyczne będą miały kluczowe znaczenie. Najlepsza pogoda prognozowana jest dla południowo-wschodniej Anglii, East Anglii oraz Midlands.

Mieszkańcy Walii, północnej i zachodniej Anglii mogą liczyć na przejaśnienia, ale zachmurzenie ma się zwiększać.

Niestety, Szkocja i Irlandia Północna mogą mieć najmniejsze szanse na obserwację z powodu gęstych chmur i opadów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ponad 10 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii straci 500 GBP rocznie. Najubożsi zapłacą za reformy zapowiedziane w budżecie
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany. HMRC może zabrać pieniądze prosto z konta bankowego