Zaloguj się Załóż konto

MSZ wydaje pilne ostrzeżenie przed podróżami do dziewięciu krajów. Zagrożenia są zbyt poważne

MSZ wydaje pilne ostrzeżenie przed podróżami do dziewięciu krajów. Zagrożenia są zbyt poważne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii (Foreign, Commonwealth and Development Office – FCDO) opublikowało zaktualizowaną listę krajów, do których zdecydowanie odradza wszelkie podróże.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii (Foreign, Commonwealth and Development Office – FCDO) opublikowało zaktualizowaną listę krajów, do których zdecydowanie odradza wszelkie podróże.

Ostrzeżenie obejmuje dziewięć państw i jest odpowiedzią na skrajnie niebezpieczne warunki panujące w tych rejonach, takie jak ryzyko aresztowań, akty przemocy zbrojnej, katastrofy naturalne oraz konflikty polityczne.


Wyjazd do któregokolwiek z tych krajów może wiązać się z poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, a także unieważnieniem ubezpieczenia turystycznego.

Brytyjski resort spraw zagranicznych aktualnie udziela wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podróży do 226 krajów i terytoriów, uwzględniając m.in. sytuację polityczną, lokalne prawo, kwestie sanitarne i różnice kulturowe.

Jednak tylko dziewięć z nich objęto najostrzejszym możliwym ostrzeżeniem – „do not travel” – czyli zaleceniem całkowitego unikania podróży, niezależnie od celu i charakteru wyjazdu.

Afghanistan i Haiti to jedne z najbardziej niebezpiecznych kierunków na świecie

Afganistan znalazł się na liście jako pierwsze państwo, gdzie „podróżowanie jest skrajnie niebezpieczne, a przekraczanie granic może być niemożliwe”.

FCDO alarmuje, że bezpieczeństwo w kraju pozostaje „wyjątkowo niestabilne”, a podróżni z Wielkiej Brytanii mogą zostać zatrzymani przez talibskie władze, które rządzą krajem od 2021 roku.

Haiti również oceniono jako wyjątkowo niebezpieczne – szczególnie ze względu na przemoc gangów i brak jakiejkolwiek obecności konsularnej.


Stolica kraju, Port-au-Prince, znajduje się w dużej mierze pod kontrolą zorganizowanych grup przestępczych. Ponad 700 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a mieszkańcy i cudzoziemcy żyją w ciągłym zagrożeniu porwaniem lub śmiercią.

Rosja, Iran i Białoruś również znalazły się na liście krajów wysokiego ryzyka

FCDO ostrzega, że podróże do Rosji wiążą się z wysokim ryzykiem związanym z wojną w Ukrainie, zagrożeniem terroryzmem, atakami dronów i brakiem możliwości szybkiego powrotu do Wielkiej Brytanii. Do tego dochodzi ograniczona zdolność pomocy ze strony brytyjskich służb konsularnych.

Iran został sklasyfikowany jako kraj szczególnie niebezpieczny dla obywateli brytyjskich oraz osób z podwójnym obywatelstwem (brytyjsko-irańskim). FCDO podkreśla, że „sam fakt posiadania brytyjskiego paszportu lub powiązań z Wielką Brytanią może stanowić powód do zatrzymania przez irańskie służby”.

W Białorusi istnieje „znaczne ryzyko aresztowania” za działania, które tamtejsze władze uznają za nielegalne – nawet jeśli miały one miejsce poza granicami kraju. Dodatkowo istnieje niewielkie, ale realne zagrożenie, że konflikt w Ukrainie może rozprzestrzenić się na terytorium Białorusi.

Libia, Syria, Sudan Południowy i Jemen wciąż pozostają strefami niestabilności i przemocy

Libia od 2014 roku widnieje na liście krajów, do których FCDO odradza wszelkie podróże.

Sytuacja bezpieczeństwa jest tam „krucha” i może „gwałtownie się pogorszyć w każdej chwili”. Brytyjczycy przebywający w Libii są namawiani do jak najszybszego opuszczenia kraju.


Jak podkreślają władze, „wszelkie podróże do, z i wewnątrz Libii odbywają się na własne ryzyko”.

W Syrii, mimo trwającego zawieszenia broni, nadal dochodzi do walk i ataków, a podróżni, którzy znajdą się w strefach działań wojennych, są proszeni o pozostanie w bezpiecznym miejscu, dopóki nie pojawi się możliwość ewakuacji.

Sudan Południowy znajduje się w stanie ciągłego zagrożenia ze względu na przemoc zbrojną, niestabilność polityczną i brak podstawowej infrastruktury. Brytyjczykom przebywającym na miejscu zaleca się opuszczenie kraju, zanim pogorszenie sytuacji uniemożliwi podróże.

Jemen to ostatni z wymienionych krajów. FCDO informuje, że ryzyko ataków terrorystycznych jest tam „bardzo wysokie”, a zagrożenie porwaniem cudzoziemców – „ciągłe”.

Szczególnie niebezpieczne są regiony takie jak Abyan, Marib, Hadramawt i Shabwa, gdzie aktywne są grupy powiązane z Al-Kaidą oraz tzw. Państwem Islamskim. Choć pomiędzy rebeliantami Huti a rządem jemenskim obowiązuje nieoficjalne zawieszenie broni, sytuacja w kraju wciąż jest określana jako „niepewna i niestabilna”.

Zobacz też:

Brytyjskie MSZ apeluje o sprawdzanie zaleceń przed każdą podróżą

FCDO przypomina, że ignorowanie oficjalnych ostrzeżeń może nie tylko narażać życie i zdrowie podróżnych, ale również skutkować unieważnieniem ubezpieczenia podróżnego.

Przed każdą zagraniczną podróżą warto odwiedzić stronę gov.uk/foreign-travel-advice, gdzie znajdują się najbardziej aktualne informacje na temat bezpieczeństwa, zagrożeń lokalnych i zasad wjazdu do poszczególnych krajów.

Brytyjskie ministerstwo wyraźnie zaznacza, że bezpieczeństwo obywateli pozostaje jego najwyższym priorytetem.

Regularne aktualizacje zaleceń są reakcją na zmieniającą się sytuację międzynarodową i mają na celu ochronę podróżnych przed nieprzewidzianymi zagrożeniami.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wezwani do przygotowania 72-godzinnych zestawów przetrwania. Zagrożenie coraz bardziej realne
 Czytaj następny artykuł:
Lotnisko w Wielkiej Brytanii zmienia zasady przewozu płynów