Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polacy wracają do kraju

Jeszcze kilka lat temu praca w londyńskim centrum finansowym była spełnieniem marzeń wielu Polaków. Teraz polscy bankowcy wracają do kraju.

Co sprawia, że decydują się na powrót? Pierwszym czynnikiem jest kryzys, jaki dotknął Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie są najważniejsze europejskie centra finansowe. Drugim jest to, że powstaje coraz więcej miejsc pracy w Polsce, szczególnie na południu kraju i w Warszawie – mówi Zuzanna Reda z "Rzeczpospolitej".

Dla wielu osób, które planowały, że wrócą po kilku latach do Polski, kryzys jest katalizatorem do podjęcia decyzji. Jak podkreślają: doświadczenie polskie na Wyspach znaczy znacznie mniej niż tamtejsze w Polsce, więc jest to idealny moment na to, żeby wskoczyć na wyższe stanowisko niż miały za granicą.



Katarzyna Daniek z ManpowerGroup uważa, że można było spodziewać się fali powrotów, biorąc pod uwagę trzy grupy osób, które pojechały do pracy za granicę. – Pierwsza grupa to osoby, które zdecydowanie chciały zamieszkać poza granicami Polski. Druga grupa to osoby, które chciały zdobyć doświadczenie, poznać świat i później w planach miały powrót do Polski. Trzecia grupa to wyjeżdżający w celach zarobkowych. Każda z tych grup ma inna dynamikę zostawania czy powrotów. Osoby z grupy, która wyjechała zdobyć doświadczenie, po roku czy dwóch wracają lub podejmują decyzję o pozostaniu za granicą na stałe. Grupa zarobkowa jest uzależniona od rynków pracy. Jest to grupa, która w razie problemów na rynku pracy wraca do Polski bądź przemieszcza się do innych krajów, również w celu zarobkowym – tłumaczy Katarzyna Daniek.

Z szacunków wynika, że od 2004 do 2010 roku do pracy za granicą wyjechało ponad milion Polaków, z czego pół miliona w tym czasie wróciło do kraju.

Zjawisko powrotów najbardziej widoczne jest w sektorze finansowym. Najwięcej Polaków wyjechało do Anglii i Irlandii, bo tamtejsze centra finansowe najbardziej przyciągały absolwentów uczelni ekonomicznych. Falę powrotów widać, choć nie jest to jeszcze zjawisko masowe ze względu na zarobki w Polsce, które są często na poziomie trzydziestu procent wynagrodzeń za granicą.

Źródło: polskieradio.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Co na wigilijny stół?
 Czytaj następny artykuł:
Najstarszy brytyjski touroperator notuje straty