Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co na wigilijny stół?

Potrawy przyrządzane na kolację wigilijną oparte są głównie na zbożach, maku, grzybach, rybach, kapuście itp. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok.

Do najbardziej typowych należą: barszcz wigilijny, karp smażony, karp w galarecie, kutia, paszteciki, uszka wigilijne z pieczarkami, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, groch z kapustą, kapusta z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kompot z suszonych owoców.



Poniżej przepis na kutię i karp w galarecie.

KUTIA

Skadniki:

200 g pszenicy łuskanej lub ryżu
150 g maku
100 g rodzynek
100 g orzechów włoskich (wcześnie podprażonych)
100 g orzechów laskowych
2 łyżki skórki pomarańczowej
6 - 7 łyżek miodu do smaku najlepiej gryczanego lub wrzosowego (może być więcej)
4 łyżki śmietanki kremówki

Sposób przyrządzania:
 
Opłukać pszenicę. Zalać podwójną ilością wody w stosunku do objętości pszenicy i ugotować. Gdy woda wsiąknie w ziarno, wstawić przykryty garnek do ciepłego piekarnika (100°). Można też pszenicę bez łusek moczyć w wodzie przez 3 godz., odcedzić, zalać wrzącą wodą, zagotować, odlać, zalać jeszcze raz wrzątkiem i gotować do miękkości na wolnym ogniu przez 2 - 3 godzi. Jeżeli pszenica jest w łuskach, ucierać ją wilgotną pałką w moździerzu, skrapiać, co jakiś czas wodą, a skórki zbierające się na pałce usuwać. Tak oczyszczoną pszenicę opłukać i gotować przez 3 godziny na wolnym ogniu. Mak opłukać i sparzyć wrzącą wodą, odcedzić, zalać jeszcze raz wrzącą wodą i odstawić na 3 godz, aby napęczniał. Przepuścić mak dwa razy przez maszynkę. Można użyć maku z puszki, ale go również należy przepuścić dwukrotnie przez maszynkę. Do maku dodać bakalie, śmietankę, pokrojoną w kostkę i usmażoną skórkę pomarańczową oraz miód, a następnie wymieszać wszystko razem z pszenicą. Przełożyć do salaterek i schłodzić. Do kutii można także dodać figi lub utłuczoną wanilię (może to być także cukier waniliowy).



KARP W GALARECIE

Skadniki:

1 kg karpia (oczyszczonego i bez łba)
pęczek włoszczyzny (25 dag)
2 cebule
kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu
liść laurowy
sól
szczypta cukru
2 białka
2 łyżki octu
2 łyżeczki żelatyny


Sposób przyrządzania:

Warzywa umyć, obrać, opłukać, zalać wrzącą wodą, osolić, dodać odrobinę cukru i gotować. Oczyszczoną, umytą i pokrajaną w dzwonka rybę włożyć do wrzącego wywaru, dodać przyprawy i gotować na wolnym ogniu ok. 30 min. Ugotowaną rybę ostrożnie wyjąć łyżką cedzakową. Żelatynę namoczyć, zalewając kilkoma łyżkami zimnej wody. Wywar przecedzić, dodać lekko roztrzepane białka oraz ocet i namoczoną żelatynę. Podgrzewać na wolnym ogniu, a gdy wywar się sklaruje, przecedzić przez rzadkie płótno lub gazę. Na dno formy wlać połowę wywaru, wstawić do lodówki, a gdy się zestali, na zastygniętej galarecie ułożyć porcje ryby i zalać pozostałym wywarem. Ponownie wstawić do zastygnięcia. Przed podaniem okrajać nożem boki galarety, spód formy zanurzyć na moment w gorącej wodzie i przechylając ją, wyłożyć zawartość na półmisek. Udekorować grzybkami z octu, zielonym groszkiem, listkami sałaty lub jarmużu, papryką lub pomidorami i cząstkami cytryny. Podawać z dodatkiem sosów i pieczywa.

SMACZNEGO!




-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj następny artykuł:
Polacy wracają do kraju