Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Zdrowie Noworodki będą badane na więcej chorób
Noworodki będą badane na więcej chorób
Od 5 stycznia lista chorób, pod kątem których badane są noworodki, zwiększy się o cztery pozycje. Będą to przede wszystkim rzadkie choroby dziedziczne.

Obecnie, wszystkie dzieci urodzone na terenie Wielkiej Brytanii, są badane na obecność popularnych chorób genetycznych. W rocznym programie pilotażowym przebadano 700 tysięcy noworodków pod kątem nowych chorób, a 20 dzieci okazało się chorych - informuje BBC.

Dziś testy krwi obejmują następujące choroby: fenyloketonurię (PKU), wrodzoną niewydolność tarczycy (CHT), anemię sierpowatą, mukowiscydozę i MCADD, czyli niedobór dehydrogenazy acylo-CoA o średniej długości łańcucha. W celu przeprowadzenia badań, wystarczy pobrać kilka krwi kropli niemowlaka.

Teraz lista chorób, które będzie można zdiagnozować już na tak wczesnym etapie życia, rozszerzy się o: chorobę syropu klonowego (nazwa pochodzi od charakterystycznego, słodkiego zapachu moczu), homocystynurię, kwasicę glut arową typu 1 i kwasicę izowalerianową. Wszystkie choroby mają podłoże genetyczne i utrudniają dziecku przetwarzanie aminokwasów, które są niezbędne do budowania protein.

Powyższe choroby mogą wywoływać różne objawy, poczynając od problemów z żywieniem, jak i nawet prowadzić do śpiączki i uszkodzeń mózgu. Zarażone dzieci będą także bardziej podatne na „zwykłe” choroby, jak zapalenia płuc czy problemy z żołądkiem.
Wczesna diagnoza w wielu przypadkach może zdecydowanie ułatwić życie dziecku i jego rodzicom oraz zapewnić odpowiednie leczenie od pierwszych dni życia.
poniedziałek, 05 stycznia 2015 06:19
 Czytaj poprzedni artykuł:
Cameron sugeruje przyspieszenie referendum ws. członkostwa w UE
  Czytaj następny artykuł:
Brytyjska pielęgniarka zarażona ebolą w stanie krytycznym