Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Polacy wciąż nie zabezpieczyli się na wypadek brexitu. Czy planują powrót do Polski?
Polacy wciąż nie zabezpieczyli się na wypadek brexitu. Czy planują powrót do Polski?

Tylko 38 procent Polaków mieszkających na wyspach ubiegało się o prawo pobytu w Wielkiej Brytanii. Czy Brexit oznacza koniec emigracji?

Polacy odkładają albo odkładają na później decyzję o zalegalizowaniu pobytu w Wielkiej Brytanii na wypadek brexitu, albo planują powrót do Polski.

Brytyjskie media zauważają też ze istniej też duża część obywateli Unii Europejskiej, który nie będą w stanie udowodnić swojego pobytu w UK, bo pracowali na czarno.


Obywatele UE, którzy do końca 2020 roku nie uzyskają statusu osoby osiedlonej lub ubiegającej się o taki status, nie będą mogli legalnie mieszkać i pracować w UK, nie otrzymają też tu zasiłków i bezpłatnej pomocy medycznej, nie będą też mogli otworzyć konta w banku.

Minister bezpieczeństwa Brandon Lewis wręcz groził obywatelom UE w tym Polakom deportacją z Wielkiej Brytanii, jeśli nie złożą wniosku o status osoby osiedlonej.

Termin składania aplikacji upływa 31 grudnia 2020 roku, ale może zostać przedłużony o pół roku, jeśli brytyjski rząd osiągnie porozumienie z UE w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty.

"Jeśli obywatele UE nie zarejestrują się do tego czasu bez odpowiedniego uzasadnienia, zastosowanie będą zasady imigracyjne" – powiedział w jednym z ostatnich wywiadów brytyjski minister bezpieczeństwa Brandon Lewis.

Choć wyjście Wielkiej Brytanii z Unii znów zostało znów opóźnione do 31 stycznia 2020 roku, jego dalsze odkładanie jest mało prawdopodobne.

Ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki mówi dla dziennika Rzeczpospolita, że aplikacja do ubiegania się o status osoby osiedlonej nie jest skomplikowana.


Aby zmobilizować Polaków do podjęcia tej procedury napisałem list otwarty, który spotkał się z poważnym odzewem w mediach brytyjskich i polskich. Udział naszych rodaków, którzy wypełnili ten wniosek skoczył z 27 do 38 procent. Mimo to wciąż jest to mało – powiedział Arkady Rzegocki

Jak dodał ambasador RP w Londynie, w ubiegłym roku 116 tysięcy Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tysięcy. Rzegocki sugeruje, że brexit może wzmocnić ten trend.

Natomiast według Jakuba Krupy, członka zarządu ośrodka polonijnego POSK, to nie brexit jest głównym powodem masowych powrotów do kraju.

Uważa on, że zarobki w Wielkiej Brytanii były satysfakcjonujące tuż po wejściu Polski do UE w 2004 roku a teraz pobyt na Wyspach przestaje się opłacać zwłaszcza gdy w rodzinie pojawi się dziecko, lub gdy starsi rodzice w Polsce wymagają opieki.

poniedziałek, 04 listopada 2019 08:21
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Lotnisko w Birmingham w czołówce pod względem zniszczonych lub zgubionych bagaży
  Czytaj następny artykuł:
Czwarty mężczyzna oskarżony w związku z włamaniami w Black Country