Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnson poniósł porażkę w sprawie kontrowersyjnej umowy dot. brexitu i Irlandii. Izba Lordów domaga się zmian

Gabinet Borisa Johnsona przegrał głosowanie w Izbie Lordów ws. brexitu i granicy w Irlandii.

Izba Lordów przegłosowała w poniedziałek późnym wieczorem usunięcie z projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym klauzul, które umożliwiają unieważnienie uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie z UE o warunkach brexitu.


Zaniepokojenie tymi zapisami wyrażała wcześniej Unia Europejska i USA.

Unia Europejska dała trzy tygodnie Borisowi Johnsonowi na wycofanie się z zamiarów złamania postanowień umowy brexitowej, a zarazem prawa międzynarodowego.

Natomiast Stany Zjednoczone, zapowiedziały, że złamanie umowy z UE, sprawi, że Wielka Brytania nie zawrze żadnej nowej umowy z USA.

Z projektu zniknęły zapisy, które łamały prawo międzynarodowe, nie naruszając jednocześnie prawa Wielkiej Brytanii.

Projekt wróci więc do Izby Gmin. Tu rząd ma większość, może przywrócić zapisy i znowu wysłać je do Izby Lordów.


Rząd już wcześniej zapowiedział, że gdy projekt ustawy trafi z powrotem do Izby Gmin, oba te zapisy zostaną przywrócone.

Ostateczne brzmienie projektu ustawy musi zostać uzgodnione przez obie izby, a zazwyczaj niewybierani lordowie nie blokują na stałe projektów przyjętych przez pochodzącą z bezpośrednich wyborów, czyli mającą znacznie większy mandat społeczny, Izbę Gmin.

Projekt ustawy pozwala teoretycznie na to, by Londyn jednostronnie przekreślił ustalenia umowy brexitowej, między innymi w sprawie Irlandii Północnej.

To może skutkować powstaniem granicy między Republiką Irlandii ze stolicą w Dublinie a kontrolowaną przez Londyn północną częścią wyspy.


Wedle ustaleń kraj ten bowiem pozostać częścią jednolitego rynku unijnego w zakresie obrotu towarami, tak aby uniknąć przywrócenia „twardej” granicy z sąsiadującą z nią Irlandią.

Tymczasem zgodnie z projektem ustawy autonomiczne rządy Szkocji, Walii i właśnie Irlandii Północnej uzyskają uprawnienia w zakresie m.in. konieczności kontroli towarów przewożonych pomiędzy Irlandią Północną a pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Koronawirus nie odpuszcza w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania otrzyma 10 mln dawek nowej szczepionki przed świętami Bożego Narodzenia