Wiadomości
Brytyjczycy chcą referendum w sprawie ponownego przystąpienia do UE
Odsetek osób, które chciałyby ponownie zdecydować o kwestii przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, wzrósł z 55% do 65%.
Natomiast co piąty zwolennik ponownego referendum by chciał, aby takie głosowanie się odbyło już teraz.
Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku.
Przez następne 11 miesięcy trwał jednak okres przejściowy. W tym czasie Brytyjczycy musieli przestrzegać unijnych regulacji i opłacać składki do budżetu.
Wielka Brytania musiała spełniać wszystkie obowiązki państwa członkowskiego, jednak nie miała prawa głosu w unijnych instytucjach.
Od tego czasu Brytyjczycy uważają, że gospodarka, wpływ Wielkiej Brytanii na świecie i zdolność do kontrolowania własnych granic pogorszyły się — wynika z sondażu Savanta przeprowadzonego dla „The Independent”.
Referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty przeprowadzono cztery lata wcześniej, w czerwcu 2016 r.
Za Brexitem opowiedziało się wówczas ponad 17,4 mln osób (51,9 proc.), a za pozostaniem w UE – 16,1 mln (48,1 proc.).
Z ostatniego sondażu wynika, że obywatele Wielkiej Brytanii coraz bardziej żałują tej decyzji. 65 proc. z nich, a więc o 10 proc. więcej niż w zeszłym roku, uważa, że powinno odbyć się jeszcze jedno referendum w sprawie przynależności kraju do Unii Europejskiej.
Zmalała też liczba osób przeciwnych kolejnemu głosowaniu. Wcześniej było to 32 proc., teraz – 24 proc.
Co piąta osoba popierająca ponowne referendum uważa, że powinno ono odbyć się „już teraz”.
24 proc. uważa, że o sprawie powinno zdecydować się w ciągu najbliższych pięciu lat, a 11 proc. wskazuje na bardziej odległą perspektywę czasową.
56 proc. jest zdania, że opuszczenie wspólnoty negatywnie wpłynęło na gospodarkę. Połowa uważa, że Wielka Brytania gorzej radzi sobie z kontrolą własnych granic.
Według najnowszych badań łączących wyjście Wielkiej Brytanii z UE z rosnącą inflacją brexit kosztował brytyjskie gospodarstwa domowe ponad 5,8 mld funtów wyższych wydatków za żywność.
Według badania przeprowadzonego przez Centre for Economic Performance (CEP), opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało wzrost rocznych kosztów żywności dla Brytyjczyków średnio o 210 funtów w ciągu dwóch lat do końca 2021 roku.
Eksperci z London School of Economics stwierdzili, że ich analiza potwierdziła, że sam Brexit spowodował wzrost cen żywności w Wielkiej Brytanii o 6 procent.
Zobacz też:
Richard Davies, profesor Uniwersytetu w Bristolu i współautor badania, powiedział, że pozataryfowe bariery handlowe Brexitu były kluczowym czynnikiem stojącym za najwyższą stopą inflacji od 40 lat.
„Opuszczając UE, Wielka Brytania zamieniła głębokie stosunki handlowe na takie, w których wymagany jest szeroki zakres kontroli, formularzy i kroków, zanim towary będą mogły przekroczyć granicę” – powiedział.
Brytyjska Izba Handlowa (BCC) ostrzegła natomiast, że znaczna liczba firm wciąż walczy o zwiększenie sprzedaży lub rozwój działalności w ramach umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE.
Dwa lata po zawarciu umowy przez Borisa Johnsona BCC wezwała rząd do ponownego przyjrzenia się, w jaki sposób można poprawić handel z Europą.
W Listopadzie Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) stwierdziło, że Brexit spowodował „znaczący negatywny wpływ” na wielkość handlu i relacje biznesowe między firmami z Wielkiej Brytanii i UE.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.